kolejne_ogloszenia

Aktualności uczelniane

Ocena dowodów w polskich procedurach - nowa książka

publikacjaAdw. dr Karol Pachnik (pracownik Instytutu Administracji Samorządu i Prawa na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Prawnych UPH) wydał w Bibliotece Ośrodka Badawczego Adwokatury im. Witolda Bayer’a przy Naczelnej Radzie Adwokackiej książkę pt. "Ocena dowodów w polskich procedurach sądowych i administracyjnych".

Praca jest gruntownym, skierowanym do praktyków prawa opracowaniem, zawierającym stanowisko doktryny i studia nad orzecznictwem, wyznaczającym model oceny dowodów w polskich procedurach sądowych i administracyjnych.

Opracowanie zawiera model postępowania dowodowego, opis poszczególnych dowodów i zasady weryfikacji wartości dowodowej, stanowiące o możliwości uznania określonych faktów za uznane. Praca stanowi kompleksową analizę i rekonstrukcję modelu oceny dowodów obowiązującego w polskim prawodawstwie, w oparciu o stanowiska doktryny prawa oraz w odniesieniu do licznych orzeczeń sądów powszechnych, administracyjnych, wojskowych, SN, NSA i TK.

Monografie autorstwa prof. Eugeniusza Józefowskiego i dr hab. Janiny Florczykiewicz

okładka florczykiewiczW maju 2015 roku ukazały się dwie obszerne monografie autorstwa prof. Eugeniusza Józefowskiego (ASP we Wrocławiu) i dr hab. Janiny Florczykiewicz (UPH w Siedcach): pierwsza pt. „Creative workshop as an opportunity for subjective development in the sphere of fine art“, oraz druga polskojęzyczna pt. „Warsztat twórczy jako okazja rozwoju podmiotowego w przestrzeni sztuki“. Są one rezultatem badań realizowanych w ramach projektu badawczego pt. „Kreacja wizualna w arteterapii jako przestrzeń rozwoju osobowego - teoretyczne i empiryczne aspekty zastosowania warsztatu twórczego w edukacji“ finansowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki, realizowanego na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W monografiach podjęto problematykę delikatnej materii sztuki, poddano analizie rolę jaką pełni we wspomaganiu rozwoju podmiotowego - badano strukturę doświadczenia podmiotowego inicjowanego w przestrzeni sztuki, ponadto odwołując się do autorskiej formy warsztatu twórczego opisano jego mechanizmy oraz wpływ na rozwój podmiotowy. Filmy dokumentujące przeprowadzone warsztaty oraz obszerne materiały źródłowe (wizualne i werbalne) dają czytelnikowi możliwość dokonywania własnych analiz.

Jest to pierwsze tak obszerne i interdyscyplinarne opracowanie teoretyczno - empiryczne,  podejmujące problematykę edukacyjnego wymiaru sztuk wizualnych.

Kierunki: BIOLOGIA oraz ANALITYKA Z DIAGNOSTYKĄ MOLEKULARNĄ

Nowy kierunek studiów - EDUKACJA ARTYSTYCZNA W ZAKRESIE SZTUK PLASTYCZNYCH

bar propozycje
projekty ue

wydawnictwo box

ckiron box

Box Facebook

belka dolna Facebook

bar najblizsze wydarzenia
Kolejne wydarzenia
Wydarzenia

W dniu 18 kwietnia br., o godz. 10.00 w Pałacu Ogińskich odbyło się III Dyktando Siedleckie dla dorosłych uczestników. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach, Szkołę Podstawową nr 4 im. Adama Mickiewicza, Publiczne Gimnazjum nr 2 w Siedlcach, II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Św. Królowej Jadwigi oraz Samorządowe Centrum Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli. Imprezę objęli honorowym patronatem: Prezydent Miasta Siedlce Wojciech Kudelski, JM Rektor Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach prof. dr hab. Tamara Zacharuk oraz Mazowiecki Kurator Oświaty - Karol Semik

Patronat medialny sprawowały: Tygodnik Siedlecki, Katolickie Radio Podlasie oraz TV SIEDLCE. Do udziału w konkursie zaproszono przedstawicieli władz miasta, dyrektorów instytucji oraz prywatnych przedsiębiorców. W dyktandzie uczestniczyło 21 osób. Tak jak w poprzednich latach tekst dyktanda opracowała prof. dr hab. Krystyna Wojtczuk - kierownik Zakładu Językoznawstwa UPH. Tekst dyktanda odczytał Pan Maciej Czapski, Reżyser Teatru w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach.

Celem imprezy było upowszechnianie kultury języka polskiego oraz integracja środowiska lokalnego.

Część artystyczną zaprezentowała młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 4 pod kierunkiem Agnieszki Szymani oraz młodzież z Publicznego Gimnazjum nr 2.

W tej edycji mistrzami ortografii zostali:

I miejsce: Jolanta Szymczyk, pracownik Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach
II miejsce: kpt. Marek Suwiński, dyrektor Zakładu Karnego w Siedlcach
III miejsce: prof. dr hab. Tamara Zacharuk, Rektor Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.

Do sprawdzania prac uczestników powołano komisję, w składzie której znaleźli się poloniści z siedleckich szkół:

I LO

SP nr 10

21. Beata Wądołowska
22. Alicja Osiak

Warto dodać, iż 19 kwietnia br., odbędzie się finał Dyktanda Siedleckiego na poziomie szkolnym:

• w Szkole Podstawowej nr 4 dla uczniów szkół podstawowych
  • w Publicznym Gimnazjum nr 2 dla uczniów szkół gimnazjalnych
  • w II Liceum Ogólnokształcącym dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych

O dyktandzie napisali również:

Tekst dyktanda dostępny jest w pliku PDF.

Foto: Małgorzata Bednarczyk-Szurmak