kolejne_ogloszenia

Nowy kierunek studiów - EDUKACJA ARTYSTYCZNA W ZAKRESIE SZTUK PLASTYCZNYCH

Zaćmienie Słońca (20 marca 2015) - wideorelacja z obserwacji

Zaćmienie słońca wideorelacja

Publikacja naszego pracownika i doktoranta

okladkaDr Roman Stec, adiunkt w Zakładzie Turystyki i Rekreacji Instytutu Nauk o Zdrowiu Wydziału Przyrodniczego UPH w Siedlcach jest autorem wielu opracowań książkowych i artykułów dot. problematyki polskiego i europejskiego prawa łowieckiego oraz mgr Łukasz Ciołek doktorant na Wydziale Humanistycznym UPH w Siedlcach są autorami Komentarza do Statutu PZŁ. Komentarz do Statutu PZŁ, jest opracowaniem zawierającym praktyczne wskazówki w jaki sposób stosować wymienione przepisy. W tym komentarzu zostały zebrane również praktyczne porady prawne jakich udzielali autorzy miesięczników Łowca Polskiego i Braci Łowieckiej w latach 2006-2014, oczywiście przeanalizowane przez autorów tego opracowania i opatrzone ich interpretacją przepisów z odesłaniem do wymienionych miesięczników. Komentarz liczy ok. 300 stron i jest pierwszym tego typu opracowaniem specjalistycznym wskazującym jak stosować przepisy statutu PZŁ. Przepisy statutu wymagają zmian i należy domniemywać, że w jakimś zakresie statut Związku musi ulec zmianie. W komentarzu nie odniesiono się do przepisów dyscyplinarnych bowiem są one zawarte w ustawie natomiast te zawarte w statucie są zadaniem autorów komentarza sprzeczne z przepisami ustawy i wymagają zmian. Opracowanie to będzie przydatne dla członków PZŁ, pracowników administracji leśnej, policjantów, urzędników organów administracji publicznej różnych szczebli, sędziów i prokuratorów.

bar propozycje
projekty ue

wydawnictwo box

ckiron box

bar najblizsze wydarzenia
Kolejne wydarzenia
Wydarzenia

W dniu 18 kwietnia br., o godz. 10.00 w Pałacu Ogińskich odbyło się III Dyktando Siedleckie dla dorosłych uczestników. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach, Szkołę Podstawową nr 4 im. Adama Mickiewicza, Publiczne Gimnazjum nr 2 w Siedlcach, II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Św. Królowej Jadwigi oraz Samorządowe Centrum Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli. Imprezę objęli honorowym patronatem: Prezydent Miasta Siedlce Wojciech Kudelski, JM Rektor Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach prof. dr hab. Tamara Zacharuk oraz Mazowiecki Kurator Oświaty - Karol Semik

Patronat medialny sprawowały: Tygodnik Siedlecki, Katolickie Radio Podlasie oraz TV SIEDLCE. Do udziału w konkursie zaproszono przedstawicieli władz miasta, dyrektorów instytucji oraz prywatnych przedsiębiorców. W dyktandzie uczestniczyło 21 osób. Tak jak w poprzednich latach tekst dyktanda opracowała prof. dr hab. Krystyna Wojtczuk - kierownik Zakładu Językoznawstwa UPH. Tekst dyktanda odczytał Pan Maciej Czapski, Reżyser Teatru w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach.

Celem imprezy było upowszechnianie kultury języka polskiego oraz integracja środowiska lokalnego.

Część artystyczną zaprezentowała młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 4 pod kierunkiem Agnieszki Szymani oraz młodzież z Publicznego Gimnazjum nr 2.

W tej edycji mistrzami ortografii zostali:

I miejsce: Jolanta Szymczyk, pracownik Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach
II miejsce: kpt. Marek Suwiński, dyrektor Zakładu Karnego w Siedlcach
III miejsce: prof. dr hab. Tamara Zacharuk, Rektor Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.

Do sprawdzania prac uczestników powołano komisję, w składzie której znaleźli się poloniści z siedleckich szkół:

I LO

SP nr 10

21. Beata Wądołowska
22. Alicja Osiak

Warto dodać, iż 19 kwietnia br., odbędzie się finał Dyktanda Siedleckiego na poziomie szkolnym:

• w Szkole Podstawowej nr 4 dla uczniów szkół podstawowych
  • w Publicznym Gimnazjum nr 2 dla uczniów szkół gimnazjalnych
  • w II Liceum Ogólnokształcącym dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych

O dyktandzie napisali również:

Tekst dyktanda dostępny jest w pliku PDF.

Foto: Małgorzata Bednarczyk-Szurmak