Z życia uczelni

tytulowe
W Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym, 10 lutego, odbyły się eliminacje drugiego stopnia XXX Olimpiady Filozoficznej. Uczestniczyli w niej uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych. W ramach pierwszego etapu, pod opieką nauczycieli, przygotowywali esej na wybrany przez siebie temat. Autorzy najlepszych zostali zaproszeni wraz z nauczycielami do etapu drugiego, w którym za zadanie mieli przygotować kolejny esej na wskazany temat oraz napisać test wiedzy. Do siedleckich eliminacji przystąpili uczniowie z następujących powiatów województwa mazowieckiego: ostrowskiego, garwolińskiego, łosickiego, mińskiego, siedleckiego, sokołowskiego, węgrowskiego i miasta Siedlce oraz powiatów województwa lubelskiego: bialskiego, łukowskiego, radzyńskiego i miasta Biała Podlaska.

Uczestników przywitała prodziekan Wydziału Humanistycznego UPH dr Beata Gałek. Natomiast dyrektor Instytutu Nauk Społecznych i Bezpieczeństwa prof. nzw. dr hab. Mariusz Kubiak otwierając Olimpiadę stwierdził „Warto myśleć, warto kształcić swój umysł. Nie rutynowo, ale wielostronnie i twórczo. Filozofia tego właśnie uczy. Nieprzypadkowo wielkie korporacje wyławiają wybijających się studentów z ostatnich lat studiów filozoficznych. Prawdziwy filozof da sobie radę po krótkim przeszkoleniu w wielu różnych zawodach. A jak jeszcze zna języki, to doskonale poradzi sobie w zglobalizowanej gospodarce”. Uczestnicy mieli też okazję wysłuchania wykładu dr Małgorzaty Lipińskiej-Rzeszutek „Wprowadzenie do filozofii bezpieczeństwa”.

Najlepsze wyniki w siedleckich eliminacjach XXX Olimpiady Filozoficznej uzyskali uczniowie z Łukowa: Martyna Burdach i Kacper Galiński z IV LO oraz Bartosz Mucha z I LO. Zawody centralne odbędą się 14 kwietnia w Warszawie. W skład Komitetu Okręgowego w Siedlcach wchodzą pracownicy Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego: mgr Maciej Tołwiński (przewodniczący), dr hab. Mariusz Kubiak, prof. UPH, dr hab. Adam Bobryk, prof. UPH, dr Małgorzata Lipińska-Rzeszutek, dr Ewa Zgolińska, dr Cezary Kalita, ks. dr Grzegorz Stolarski. Kolejna Olimpiada Filozoficzna w przyszłym roku. Już teraz serdecznie zapraszamy uczniów szkół średnich. Olimpiada Filozoficzna jest organizowana przez Polskie Towarzystwo Filozoficzne. Współorganizatorem z ramienia UPH jest Instytut Nauk Społecznych i Bezpieczeństwa.

O wydarzeniu napisali również:

box rekrutacja 2018 v4

Ogłoszenia

kwadrans akademicki box Telewizja Wschód wyemitowała kolejny odcinek „Kwadransa Akademickiego”, magazynu prezentującego działalność Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Zaprezentowano w nim materiały poświęcone testowemu programowi wdrożenia elektronicznej legitymacji, nadaniu prof. dr hab. inż. Stanisławowi Kalembasie tytułu Doctora Honoris Causa Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. J. J. Śniadeckich w Bydgoszczy, inauguracji Letniego Kursu Języka i Kultury Polskiej oraz trwającej rekrutacji w Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach. Zapraszamy do obejrzenia tego materiału.

Sierpień 2018

24 sierpnia: Konferencja naukowa "Analogie"
06 września: Rejonizacja chwastów segetalnych w Polsce
08 września: Narodowe Czytanie 2018