tytulowe
Za nami pierwsze Spotkania Fotograficzne – Siedlce 2019 zorganizowane przez studentów kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, dr Marcina Sutryka z Pracowni Sztuki oraz stowarzyszenia DESCARTES.

To był bardzo intensywny weekend. Działo się bardzo dużo, z bardzo ciekawymi osobowościami. Spotkania Fotograficzne zainaugurował dr Marcin Sutryk prezentując program, przedstawiając prelegentów prowadzących wykłady i warsztaty oraz partnerów wspierających wydarzenia. Podczas piątkowego spotkania wyświetlona została etiuda filmowa „Kiedyś deszcz był inny” Gamida Ibadullayeva. Jak stwierdził podczas rozmowy reżyser, była to niemalże premiera, (prapremiera miała miejsce w SCK w Sochaczewie) próżne są poszukiwania materiałów na ten temat w sieci. Film ten przedstawia losy skrzypaczki, jednak interpretować go można bardziej uniwersalnie, odnosząc przeżycia i rozterki skrzypaczki do  wyborów, których dokonuje w swym życiu każdy artysta.

W sobotni poranek uczestnicy spotkali się, by wziąć udział w "spacerze fotograficznym" z marką Olympus. Była to okazja nie tylko do zatrzymania w kadrach życia Siedlec, lecz również przekonania się, że nie samymi "lustrzankami" żyje fotograf. Równolegle trwały warsztaty z obróbki zdjęć prowadzone przez Waldemara Zgorzałka, które cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Po takim rozpoczęciu dnia można było spokojnie udać się na wykłady. Michał Przybylski z Fomei uchylił tajemnice filmowania dla niefilmujących fotografów, o grafice 3D opowiedziała Klaudyna Drabio, Jarosław Grudziński w inspirujący sposób opowiadał      o kompozycji w fotografii. Aga Król oraz Marek Zubik poprowadzili panel o fotografii reportażowej. W trakcie wykładów odbywały się również warsztaty z oświetlenia filmowego. To była unikalna okazja do zapoznania się z technicznymi aspektami filmowania, a dokładniej oświetlenia. Dzięki olbrzymiej wiedzy prowadzących, ich zaangażowaniu i profesjonalizmowi wszystkie wydarzenia tego dnia inspirowały, prowokowały dyskusje. Niewątpliwie były inspiracją do działań dnia następnego.

Z dreszczykiem emocji zakończyliśmy sobotę, gdyż za przyczyną Bartosza Wołoszki przenieśliśmy się na chwilę do opuszczonego Czarnobyla. Bartek z pasją opowiadał o swojej wyprawie i o tym jak po 33 latach od katastrofy ekologicznej wygląda życie w tym miejscu.

Wystawa Bartosza jest otwarta dla wszystkich, można ją oglądać w Akademickiej Galerii Fotografii mieszczącej się w budynku Wydziału Informatyki UPH przy ul. Sienkiewicza. Wystawę otworzył dr Marek Pilski - kurator Akademickiej Galerii Fotografii.

A cóż się działo w niedzielę? Na dzień dobry była duża dawka wiedzy na temat druku fotograficznego. Warsztaty poprowadził Krzysztof Świeżak z Medikonu. W gmachu Wydziału Nauk Humanistycznych oraz w pawilonie rzeźby odbywała się otwarta sesja fotograficzna pod skrzydłami stowarzyszenia DESCARTES w ramach Wschodnich Projektów Fotograficznych. Fotografowie i modelki mogli korzystać z pięciu planów zdjęciowych przygotowanych przez studentów kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych wykonanych w ramach przedmiotu "Intermedia" prowadzonego przez dr Marcina Sutryka. Młodzi adepci sztuki również uczestniczyli w sesji jako fotografowie.

O godzinie 12:30 w "A galerii" została otwarta wystawa Pracowni Eksperymentów Audiowizualnych z Sochaczewa. Tę wystawę również można oglądać w godzinach otwarcia Wydziału Nauk Humanistycznych  UPH w Siedlcach przy ul. Żytniej 39

Spotkania Fotograficzne odbyły się na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach w przestrzeni Pracowni Sztuki. Formuła "Spotkań Fotograficznych" pozwoliła na uczestniczenie w warsztatach studentom kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, studentom  z innych kierunków, ale też była otwarta dla mieszkańców miasta oraz gości z dalszych stron.

Urszula Wolińska

baner ksztalcenie online

Projekty realizowane w UPH

Kwiecień 2021