Aktualności

zdjecie
Security FIRST!
- pod takim hasłem odbyły się I Obchody Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych w Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach. Wydarzenie miało miejsce 15 listopada w Wydziale Nauk Społecznych i miało charakter seminarium naukowego. Organizatorami obchodów było nowopowstałe w Wydziale Nauk Społecznych Centrum Badań Bezpieczeństwa Uczestników Transportu, Fundacja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Marsz Zebry oraz Pracownia Sztuki Wydziału Nauk Humanistycznych UPH w Siedlcach. Wydarzenie odbyło się pod auspicjami JM dr hab. Tamary Zacharuk, Rektor Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło radio TokFM.

Tego dnia na Wydziale Nauk Społecznych spotkali się zarówno badacze, jak i wydawcy, artyści malarze i muzycy, eksperci i praktycy, by mówić o przyczynach i skutkach wypadków drogowych. Było nam niezmiernie miło gościć wiceprezydenta Siedlec, Pana Roberta Szczepanika oraz innych zacnych gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością. Wśród nas byli m.in. Adam Sobieraj, Prezes Fundacji Drogi Mazowsza, przedstawiciele Komendy Głównej Policji w Warszawie, Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Siedlcach, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Siedlcach, Instytutu Transportu Samochodowego, Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce oraz lokalnych przedsiębiorców - Sokołów S.A. Dziękujemy!

W ramach programu seminarium odbyła się debata na temat wykluczenia społecznego ofiar wypadków drogowych i ich bliskich, z udziałem JM dr hab. Tamara Zacharuk, prof. uczelni, eksperta w obszarze inkluzji społecznej. Rozmawiano również o przestrzeni ulicznej w kontekście bezpieczeństwa osób z niepełnosprawnościami. Uczestnikami panelu byli Mariusz Podpora i Karolina Meszyńska z UPH w Siedlcach oraz Artur Paczkowski i Eugeniusz Błaszczak z Sieci Badawczej Łukasiewicza – Przemysłowego Instytutu Motoryzacji w Warszawie (PIMOT).

Pan dr Wojciech Lieder z Uniwersytetu Gdańskiego oraz ekspert Scientific Foundation Norden Centrum i analityk PriceWaterhouse Coopers w rozmowie z dziennikarzem radia TokFM Krzysztofem Woźniakiem podzielił się z zebranymi wiedzą na temat najlepszych praktyk w zakresie polityki bezpieczeństwa w ruchu drogowym, na przykładzie Wizji Zero w Szwecji. Oprócz debaty, nasi Goście uczestniczyli w otwarciu wystawy malarskiej SLOW WAY oraz wzięli czynny udział w dobroczynnej Aukcji Bezpieczeństwa. Przedmiotem Aukcji był kask rowerowy z autografem Sławka Uniatowskiego na cele dobroczynne dla Fundacji PASJE (http://www.pasje.org.pl/). Fundacja PASJE swoją działalność poświęca organizacji turnusów rehabilitacyjnych osobom po wypadkach drogowych. Aukcja odniosła niezwykły sukces, a licytowany symbol naszego bezpieczeństwa na drodze został zlicytowany dwukrotnie. Pierwszym darczyńcą była firma Sokołów S.A., reprezentowana przez Prezesa Zarządu Sokołów-Logistyka Sp. z o. o. – Pana Rafała Rusjana. Drugim ofiarodawcą był Dziekan Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, Pan dr hab. Marek Cisek, prof. uczelni. Szczodrość naszych Gości to niemała cegiełka na rzecz powrotu do życia społecznego kolejnych poszkodowanych w wypadkach drogowych. Razem przedmiot licytacji osiągnął kwotę 1550 złotych.

Prowadzącym Aukcję był nieoceniony i charyzmatyczny dr Marcin Chrząścik, z Wydziału Nauk Społecznych UPH w Siedlcach przy akompaniamencie i zaangażowaniu Pana Dariusza Krzęcio. Dziękujemy!

By podkreślić, jak ważną rolę w naszym życiu codziennym pełni przestrzeń ruchu drogowego, tego dnia w ramach obchodów w Galerii Ściana Wydziału Nauk Humanistycznych UPH w Siedlcach, JM dr hab. Tamara Zacharuk, prof. uczelni otworzyła jedną z pierwszych w Polsce wystaw prac plastycznych pt.: Slow Way.

Wystawę przygotowali artyści z i spoza naszej Uczelni, w tym studenci kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych UPH w Siedlcach, pod opieką dra hab. Tomasza Nowaka, prof. uczelni (Pracownia Sztuki Wydziału Nauk Humanistycznych UPH w Siedlcach) i dra Lucjana Rzeszutka (Instytut Pedagogiki Wydziału Nauk Społecznych UPH w Siedlcach). Wystawa ma za zadanie promować bezpieczną obecność człowieka w przestrzeni urbanistycznej oraz konieczność jej kreatywnego rozwoju.

Ada Rusowicz, Ludmiła Jakubczak, Grzegorz Grzyba, Paweł Berger i wielu innych artystów-muzyków, polskich i zagranicznych, odeszło wskutek wypadków drogowych. To im poświęcony był koncert Moniki Urlik „Historia jednego zdarzenia”, kończący I Obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych w Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach. Zabrzmiały utwory m.in. Sen o Victorii, Szeptem do mnie mów, Let it be, Nie wie nikt i wreszcie ballada artystki A gdy zgasną światła, skomponowana specjalnie ku pamięci wszystkich ofiar wypadków drogowych.

W czasie koncertu ponownie zmierzyliśmy się z wykluczeniem społecznym, cierpieniem ofiar wypadków drogowych i ich bliskich. Wystąpienia JM dr hab. Tamary Zacharuk, prof. uczelni, Anetty Czapska i dr Ewy Jówko zakończyły seminarium.

Ponadto, tego dnia w Wydziale Nauk Społecznych dzięki obecności Wydawców Oficyna Wydawnicza ASPRA, Oficyna Wydawnicza RYTM oraz Wydawnictwo Naukowe UPH w Siedlcach, mogliśmy zapoznać się z ofertą publikacyjną naszych i innych badaczy w zakresie szeroko rozumianych nauk o bezpieczeństwie.

Dziękujemy firmie BMW Group Polska, której nowoczesny pojazd półautonomiczny został udostępniony zainteresowanym na dziedzińcu Wydziału Nauk Społecznych.

Do podcastów z wydarzenia, w tym koncertu, zapraszamy na stronę Centrum: www.cbbut.uph.edu.pl w zakładkach AKTUALNOŚCI i EDUKACJA.

Autorami projektu seminarium byli:

  • Anetta Czapska – Fundacja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Marsz Zebry
  • Agata Jaździk-Osmólska – Centrum Badań Bezpieczeństwa Uczestników Transportu Wydziału Nauk Społecznych UPH w Siedlcach
  • Tomasz Nowak – Pracownia Sztuki Wydziału Nauk Humanistycznych UPH w Siedlcach
  • Lucjan Rzeszutek – Instytut Pedagogiki Wydziału Nauk Społecznych UPH w Siedlcach
  • Krzysztof Woźniak – radio TokFM

Agata Jaździk-Osmólska,
Centrum Badań Bezpieczeństwa Uczestników Transportu
Wydział Nauk Społecznych UPH w Siedlcach

Fotogaleria

baner ksztalcenie online

baner ksztalcenie online

Projekty realizowane w UPH

Ogłoszenia

Kalendarz wydarzeń


Kwiecień 2021
P W Ś C Pt S N
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Najbliższe wydarzenia

16 kwietnia: XXII Zjazd Studentów Archiwistyki
22 kwietnia: Wykład otwarty dra Dariusa von Güttnera pt. „Monarchia francuska u progu rewolucji. Przyczyny upadku starego porządku”
23 kwietnia: IX Ogólnopolskie Warsztaty IX Metodologiczno-Dydaktyczne w Naukach o Bezpieczeństwie
29 kwietnia: Prawnokarne i kryminologiczne aspekty sytuacji epidemiologicznej w Polsce
12 maja: V Międzywydziałowe Igrzyska Kariery (online)
10 czerwca: Konferencja naukowa online "Świat ukryty w archiwach"

Nasze propozycje

Na skróty