Aktualności

godlo

Szanowni Państwo, Droga Społeczności Akademicka!

            Ustanowione w 2001 r. Święto od blisko 20 lat było dla nas niezwykłą okazją do spotkania w murach naszej Alma Mater. Co roku, w trzecią środę maja w obecności dostojnych gości, przyjaciół Uniwersytetu na uroczystym posiedzeniu Senatu podsumowywaliśmy mijający rok, snuliśmy refleksje i planowaliśmy naszą przyszłość.

Rok 2020 jest całkiem inny. Pandemia COVID-19 wywoływana przez koronawirusa SARS-CoV-2 dotknęła nas wszystkich. Przyniosła nam zupełną zmianę naszego sposobu myślenia i dotychczasowego życia, zmieniła kontakty międzyludzkie, a pojęcie „dystans społeczny” wpisało się w naszą codzienność. Stan epidemii przeniósł nas do świata wirtualnego kształcenia i pracy zdalnej na długie tygodnie. I chociaż doskonale poradziliśmy sobie organizacyjnie – zajęcia odbywają się w czasie realnym według planów zajęć, nauczyciele akademiccy i studenci są w stałym kontakcie, administracja funkcjonuje bez zastrzeżeń, pracują wszystkie gremia kolegialne, to jednak puste korytarze i brak osobistych kontaktów zmieniły oblicze uczelni. Tęsknimy za uczelnią tętniącą życiem, a ta pustka wokół jednoznacznie pokazuje, ze uczelnia to nie mury, Uniwersytet to ludzie.

Dziś w trakcie Święta Uczelni mielibyśmy okazję z dumą uczestniczyć w promocjach habilitacyjnych i doktorskich, awansach naukowych, które są nie tylko dowodem wytężonej pracy, ale także z pewnością realizacją marzeń  i aspiracji. Jestem przekonana, że wiedza i umiejętności, jakie każdy pracownik nauki nabywa, rozwijając swoją karierę naukową zostaną wykorzystane dla naszego wspólnego dobra i będą inspiracją dla młodszych kolegów naukowców, którzy pierwsze stopnie naukowe mają jeszcze przed sobą. Przyjmijcie wszyscy Państwo serdeczne gratulacje od całej społeczności akademickiej, z nadzieją, że niedługo będziemy mieli okazję do uczczenia  Państwa sukcesów!

W tym trudnym roku obchodzimy także 10-lecie funkcjonowania naszej uczelni jako Uniwersytetu. Ustawą z dnia 23 lipca 2010 r. ówczesny Prezydent RP Bronisław Komorowski nadał  Akademii Podlaskiej nazwę „Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach”. Najnowszy etap rozwoju naszej uczelni oficjalnie rozpoczął się 4 października 2010 r. To właśnie tego dnia zainaugurowaliśmy pierwszy rok akademicki w Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach. Nowa nazwa oznaczała dla nas nie tylko nobilitację, ale przede wszystkim zobowiązanie na kolejne lata. I z tego podjętego wówczas zobowiązania w dalszym ciągu staramy się sumiennie wywiązywać. Jak bardzo zmieniła się w tym czasie uczelnia? Mamy nową infrastrukturę i nowe obiekty, rozwijamy nowe kierunki studiów odpowiadając na zainteresowania młodych ludzi i potrzeby rynku pracy, powołaliśmy Wydział Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu, zrealizowaliśmy liczne projekty naukowe i dydaktyczne współfinansowane ze środków zewnętrznych… I ciągle czujemy, że możemy więcej, stale chcemy sięgać wyżej.   A to możliwe jest dzięki Państwu, naszej społeczności akademickiej, którą jako Rektor Uniwersytetu mam zaszczyt reprezentować od ośmiu lat. To Państwa zaangażowanie i ciężka praca, ambicje i chęć stałego rozwoju, a także Państwa marzenia wprawiają ten skomplikowany mechanizm jakim jest Uniwersytet w ruch. Za co pragnę Państwu wszystkim serdecznie podziękować. Niech każdy z Państwa przyjmie ode mnie podziękowania, za każdą poświęconą naszej Uczelni chwilę, za każdy pomysł i jego realizację, za otwartość i kreatywność, za to, że o uczelni mówicie NASZ UNIWERSYTET.

W minionym roku, roku Jubileuszu 50-lecia istnienia naszej Uczelni, przed naszym Rektoratem powstał zegar słoneczny, który opatrzyliśmy cytatem:

"Epoki mijają jak ruchome piaski.
Miejsce, w którym stoimy teraz,
nie jest tym samym miejscem co poprzednio.”

                                        Haruki Murakami

Mam nadzieję, że będziemy mieli okazję odliczać jeszcze wiele wspólnych godzin, dni i lat z dumą obserwując jak zmienia się to nasze miejsce na ziemi.


Rektor Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach
( – )  dr hab. Tamara Zacharuk, prof. uczelni            


Siedlce, 18 maja 2020 r.

Załączniki:

baner ksztalcenie online

baner ksztalcenie online

Projekty realizowane w UPH

Ogłoszenia

Kalendarz wydarzeń


Kwiecień 2021
P W Ś C Pt S N
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Najbliższe wydarzenia

16 kwietnia: XXII Zjazd Studentów Archiwistyki
22 kwietnia: Wykład otwarty dra Dariusa von Güttnera pt. „Monarchia francuska u progu rewolucji. Przyczyny upadku starego porządku”
23 kwietnia: IX Ogólnopolskie Warsztaty IX Metodologiczno-Dydaktyczne w Naukach o Bezpieczeństwie
29 kwietnia: Prawnokarne i kryminologiczne aspekty sytuacji epidemiologicznej w Polsce
12 maja: V Międzywydziałowe Igrzyska Kariery (online)
10 czerwca: Konferencja naukowa online "Świat ukryty w archiwach"

Nasze propozycje

Na skróty