Aktualności

zdjęcie przedstawia zaproszenie na wernisaż wystawy pt. Międzyrzeczywistość. Przestrzeń i jej reprezentacje w obrazach20 listopada 2020 roku na Wydziale Nauk Humanistycznych w A galerii, odbył się wernisaż wystawy pt. Międzyrzeczywistość. Przestrzeń i jej reprezentacje w obrazach.

Autorami wystawy są akademicy z Katedry Malarstwa i Rysunku Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu.

dr Kazimierz M. Łyszcz kurator wystawy, tak pisze o prezentacji w A galerii;

Problem organizacji przestrzeni w dziele od zawsze był traktowany jako zagadnienie priorytetowe i współdecydujące o charakterze przedstawienia. Dawniej, jej sposób wyrażania był elementem towarzyszącym tematowi dzieła, dzisiaj, wielokrotnie bywa samodzielnym celem działania twórcy. Planowanie oraz aranżowanie odległości, parametrów i wymiarów form bywa niezależne od reprezentowanej stylistyki czy konwencji artystycznej, przez co we wszystkich dziełach, chcąc nie chcąc, zawarty jest jakiś rodzaj przestrzenności. Każdy autor reprezentuje stylistykę, w której wyraża swój stosunek do problemu przestrzeni. Przyjmuje ona różne odmiany, które można by usytuować w continuum, wyznaczanym biegunami iluzji (mimesis) i konwencji (abstrakcja), a jej konsekwencją jest spotęgowanie artystycznego przesłania autora. W zaprezentowanej w A galerii Wydziału Nauk Humanistycznych wystawie wykładowców z Katedry Malarstwa i Rysunku Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu mamy do czynienia z różnymi formułami sugerowania przestrzenności w obrazie, wynikającymi z indywidualnego podejścia każdego z nich do tego zagadnienia. Czasem jest to echo rejestrowania rzeczywistości fizycznej, podkreślone umownym kolorem czy wyobrażoną formą, kiedy indziej samodzielna wobec realności świata konstrukcja, struktura czy wykres. Obraz wówczas często sprawia wrażenie zapisu autorskiego programu badania cech materii, światła, powierzchni lub struktury zjawisk. W każdym z tych przypadków zwraca na siebie uwagę zastosowaniem kolorów, układem form bądź wewnętrzną dynamiką składników. Z nich bowiem uplecione są: przymus wewnętrznej spoistości dzieła, alert bodźców wizualnych, koherencja komponentów, decydujące o urodzie zastosowanych środków i w ostatecznym rezultacie – o artystycznym wymiarze przedstawionych dzieł. To one decydują o jakości tych obrazów.

Wystawie towarzyszy monografia pt. Iluzja czy inne koncepcje wyrażania przestrzeni w dwuwymiarowych obrazowaniach  sztuki współczesnej?. Wydawnictwo  zawiera  reprodukcje prac oraz autorskie opisy koncepcji wyrażania przestrzeni  w malarstwie.

Wydawnictwo zrealizował zespół, który tworzą: Stanisław  Zbigniew Kamieński, Kazimierz. M. Łyszcz – redaktor naczelny, Katarzyna Nowicka –Urbańska,  Łukasz Rudecki,  Elżbieta Staniszewska,  Małgorzata Strzelec, Apoloniusz Węgłowski.

Wydawca: Wydział Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego
im. K. Pułaskiego w Radomiu.
ISBN 978-83-7351-886-5

W wystawie na Wydziale Nauk Humanistycznych w A galerii Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach udział biorą:

• prof. dr hab. Stanisław Zbigniew Kamieński,
  • dr Kazimierz. M. Łyszcz,
  • dr hab. Katarzyna Nowicka –Urbańska, prof. uczelni,
  • dr hab. Łukasz Rudecki, prof. uczelni,
  • prof. dr hab.  Małgorzata Strzelec,
  • prof. dr hab.  Apoloniusz Węgłowski.

Autor filmu i foto. Dariusz Skiermunt

oprac. Pracownia Sztuki

baner ksztalcenie online

Projekty realizowane w UPH