Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach jest uczelnią, która powstała w Siedlcach w 1969 roku jako Wyższa Szkoła Nauczycielska, pierwsza na południowym Podlasiu państwowa szkoła wyższa z misją kształcenia młodzieży, głównie kadry pedagogicznej dla potrzeb regionu. Z czasem uczelnia zmieniła charakter swojej misji przekształcając się kolejno w Wyższą Szkołę Pedagogiczną, a następnie w Wyższą Szkołę Rolniczo-Pedagogiczną. 1 października 1999 roku uczelnia została przekształcona w Akademię Podlaską. Dnia 1 października 2010 roku uczelnia została przekształcona w Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach.
Uniwersytet prowadzi kształcenie na studiach I i II stopnia oraz jednolitych magisterskich w formie studiów stacjonarnych i niestacjonarnych. Prowadzi także studia podyplomowe. Posiada uprawnienia do nadawania tytułów zawodowych licencjata, inżyniera, magistra i magistra inżyniera oraz stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego.
Podstawową jednostką organizacyjną jest wydział. Uczelnia składa się z 5 wydziałów:
- Wydział Nauk Humanistycznych
- Wydział Nauk Społecznych
- Wydział Nauk Ścisłych i Przyrodniczych
- Wydział Agrobioinżynierii i Nauk o Zwierzętach
- Wydział Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu
Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach jest organizatorem corocznych, znanych i cenionych imprez m.in.:
- Festiwalu Nauki i Sztuki,
- Szkoły Matematyki Poglądowej,
- Letniej Szkoły Języka Polskiego i Kultury Polskiej,
- Tygodnia Międzynarodowego,
- Konferencji poświęconej jakości kształcenia,
- Konferencji studenckich kół naukowych.
![]() Konferencja naukowa |
![]() Wyjazd stypendialny studentów w ramach programu LLP/Erasmus |
Rozwój uczelni
Lata 2002-2010 to dynamiczny rozwój bazy dydaktycznej Uniwersytetu. Zakończono rozbudowę budynku Wydziału Nauk Ścisłych, oddano do użytku gmach Biblioteki Głównej przy ul. ks. J. Popiełuszki. Jest to największa w regionie biblioteka naukowa o charakterze publicznym. Zbiory biblioteki liczą blisko 360 tys. woluminów. Budynek dysponuje 377 miejscami w 10 czytelniach i 15 kabinach pracy indywidualnej, aulą i 5 salami wykładowymi. Biblioteczną sieć komputerową tworzą 163 komputery i 7 serwerów.
![]() Gmach Biblioteki Głównej |
![]() Magazyn w Bibliotece Głównej |
![]() Wejście do czytelni ogólnej w BG |
![]() Wypożyczalnia w BG |
Zakończona została rozbudowa bazy sportowo-rekreacyjnej. Do użytku oddano nowoczesną halę sportową z widownią, krytą bieżnią, siłownią, salą gimnastyczną i salą aerobową.
![]() Hala sportowa |
![]() Siłownia |
W 2001 roku uczelnia stała się właścicielem Pałacu Ogińskich przy ulicy Konarskiego 2. Obiekt poddany został gruntownej rewaloryzacji w wyniku której przywrócony został pierwotny stan budynku. Obecnie jest siedzibą władz Uniwersytetu i administracji oraz miejscem konferencji naukowych, wystaw. Stanowi ważny element kulturotwórczy dla całego regionu. Pałac Ogińskich jest obecnie najcenniejszym zabytkiem Siedlec, atrakcją turystyczną oraz wspaniałą wizytówką uczelni.
![]() Pałac Ogińskich |
![]() Pałac Ogińskich |
![]() Kolędowanie w Pałacu Ogińskich |
![]() Sala Senatu w Pałacu Ogińskich |
W roku 2013 została zakończona budowa nowej siedziby Wydziału Humanistycznego, która była wpisana na listę projektów kluczowych Regionalnego Programu Operacyjnego województwa Mazowieckiego.
![]() Nowy gmach Wydziału Humanistycznego |
![]() Wewnątrz gmachu Wydziału Humanistycznego |
![]() Sala koncertowa |
![]() Pracownia plastyczna |
Rozwijanie zainteresowań
Studenci realizują swoje zainteresowania i poszerzają horyzonty naukowe poprzez działalność w ponad 30 kołach naukowych, które funkcjonują na każdym wydziale dla różnych kierunków kształcenia. Corocznie na terenie Uczelni organizowane są międzynarodowe i ogólnopolskie konferencje, debaty, festiwale, co umożliwia śledzenie na bieżąco aktualnych informacji z różnych dziedzin nauki.
Animatorem życia artystycznego na uczelni i w mieście jest Uczelniany Ośrodek Kultury. W ramach UOK prowadzonych jest kilkanaście stałych form działalności, m.in. Klub Miłośników Teatru, Klub Piosenki, Siedlecką Piwnicę, w której odbywają się cykliczne prezentacje artystyczne studentów, Klub Literacki, Dyskusyjny Klub Filmowy „Doza”, Galeria LIMES, Studencki Teatr „Chwila”, Chór Akademicki, Ogólnopolski Festiwal Piosenki Studenckiej, Wiosenną i Jesienną Giełdę Piosenki, doroczne święto kultury studentów Uniwersytetu "Jackonalia" i festiwal twórczości studenckiej oraz inne formy działań kulturalnych. Osiągnięcia ośrodka w dziedzinie upowszechniania kultury i sztuki zostały uhonorowane wieloma nagrodami i dyplomami, a LIMES otrzymał dyplom Czerwonej Róży za zajęcie 3 miejsca w ogólnopolskim konkursie za najlepszy klub studencki w Polsce.
![]() Wydarzenie kulturalne w klubie PeHa |
![]() Spotkanie opłatkowe w klubie PeHa |
![]() Wystawa w Bibliotece Głównej |
![]() Wernisaż wystawy w Akademickiej Galerii Fotografii |
Zakwaterowanie
Uczelnia dysponuje 4 domami studenckimi o łącznej liczbie 510 miejsc. Z liczby tej wydzielone są miejsca specjalnie przystosowane dla studentów niepełnosprawnych. Akademiki mieszczą się w bezpośrednim sąsiedztwie budynków w których odbywają się zajęcia, przy ulicach: 3 Maja 49, Żytniej 17/19. Wszystkie oferują wysoki standard oraz dostęp do internetu.
Miejsce w domu studenta w pierwszej kolejności, może otrzymać student znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej. Student studiów stacjonarnych może także z tego tytułu otrzymać stypendium mieszkaniowe. W celu otrzymania miejsca w domu studenckim należy złożyć wniosek pobrany ze strony internetowej uczelni (zakładka Studenci -> Sprawy studenckie -> Domy studenckie) do kierownika wybranego akademika bezpośrednio po otrzymaniu decyzji o przyjęciu na studia.
Pomoc materialna
Głównym źródłem finansowania pomocy materialnej dla studentów jest budżet państwa. W ramach pomocy materialnej student może ubiegać się o następujące świadczenia:
- stypendium socjalne,
- stypendium rektora dla najlepszych studentów,
- stypendium ministra za wybitne osiągnięcia,
- stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych,
- zapomogę.
Uzupełniającą formą pomocy materialnej są kredyty studenckie z korzystnymi dla studenta warunkami spłaty. Świadczenia socjalne (stypendium socjalne, mieszkaniowe, na wyżywienie) może otrzymać student znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, którą określa się na podstawie dochodu przypadającego na osobę w rodzinie studenta składającego wniosek.
Stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych może otrzymać student z tytułu niepełnosprawności potwierdzonej orzeczeniem właściwego organu. Stypendium za wyniki w nauce lub sporcie jest przyznawane studentowi, który za rok studiów uzyskał wysoką średnią ocen albo wysokie wyniki sportowe we współzawodnictwie krajowym lub międzynarodowym. Szczególnie wyróżniający się studenci mogą ubiegać się o stypendium ministra za osiągnięcia w nauce lub stypendium ministra za wybitne osiągnięcia sportowe. Student, który z przyczyn losowych znalazł się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej może otrzymać jednorazową zapomogę.
Szczegółowe zasady przyznawania pomocy materialnej oraz wzór wniosku, określa Regulamin ustalania wysokości, przyznawania i wypłacania świadczeń pomocy materialnej dostępny na stronie internetowej Uniwersytetu w zakładce Studenci -> Stypendia. Na podstawie tego Regulaminu, studenci ubiegający się o przyznanie pomocy materialnej powinni złożyć wymaganą dokumentację we właściwym dziekanacie w terminie do 30 września.