учиться в UPH

Uroczystość sadzenia BUKA 'PRZYRODNIKA'

01 июль

Sala Senatu (s. 36), Rektorat, ul. Konarskiego 2

Dziekan Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych oraz Dyrekcja Instytutu Nauk Biologicznych mają zaszczyt zaprosić na uroczyste posadzenie BUKU "PRZYRODNIK"  z okazji XXX rocznicy w Siedlcach Koła "Podlasie" Polskiego Klubu Ekologicznego.

Uroczystość dedykowana jest pamięci dr hab. Wiesława Walankiewicza, wieloletniego pracownika Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach oraz działacza Polskiego Klubu Ekologicznego.

Ceremonia rozpocznie się w Sali Senatu (s. 36) w Rektoracie (ul. Konarskiego 2). Buk Przyrodnik zostanie posadzony przy budynku Instytutu Nauk Biologicznych UPH przy ul B. Prusa 14.

Studies in English

The Siedlce University of Natural Sciences and Humanities is an extraordinary place with over fifty years of teaching tradition, where students gain knowledge and skills that will enable them to actively enter their professional life in the future. Our University is a unique academic space that gives the opportunity to develop scientific passions and interests. We guarantee high quality of didactic classes, the possibility of spending of free time in a creative way by using all the University's resources and participating in students’ life. The research area of ​​the University consists of modern laboratories, lecture halls, a library, a Sculpture Studio, an Equestrian Centre, a shooting range and many other university facilities. The opportunities of development offered by UNSH and the city of Siedlce are extremely wide.

Fields of studies in English

boks kierunek im