W dniach 25 - 27 kwietnia 2012 r. grupa studentów pierwszego roku filologii angielskiej i rosyjskiej (Karolina Walczewska, Justyna Orłowska, Karolina Kosiorek, Magda Malaszewska, Magdalena Zagrodzka, Paweł Wasiluk, Kinga Serej, Angelika Tymińska, Izabela Demianiuk, Ewelina Księżopolska, Paula Wołosiewicz, Agnieszka Rucińska i Martyna Kania) pod opieką dr Danuty Kramarskiej i mgr Marii Makarowej miała okazję uczestniczyć w Międzynarodowej Konferencji Młodych Naukowców "Słowo w języku, mowie, tekście" na Uniwersytecie im. A. Puszkina w Brześciu.
Pierwszego dnia oglądaliśmy Brześć, a mianowicie byliśmy na długim spacerze, który zakończył się zwiedzaniem Twierdzy Brzeskiej. Drugiego dnia, tj. 26.04, pobudka wcześnie rano i kierunek Puszcza Białowieska - Rezydencja Dziadka Mroza. Gdy obejrzeliśmy jego posiadłość, wyszedł, aby nas powitać. Następnie Puszcza i żyjące w niej zwierzęta. Po powrocie chwila na poprawę wyglądu i wyjście do Brzeskiego Akademickiego Teatru Dramatu na sztukę „Buszujący w zbożu”. I ostatni dzień - konferencja, wszyscy studenci mieli przygotowane referaty. Dla większości było to pierwsze publiczne wystąpienie, więc było trochę stresu. Lecz, gdy już było po wszystkim, okazało się, że był on bezpodstawny. Na uniwersytecie przyjęto nas bardzo serdecznie, po wystąpieniach otrzymaliśmy dyplomy i książki. Po konferencji był czas na obiad i ostatnie zakupy. Godzina 17:00 zbiórka i marsz na dworzec kolejowy - powrót do Polski.

Wyjazd uważamy za bardzo udany. Na pewno go nigdy nie zapomnimy. Mamy także wspaniałe zdjęcia. Zapraszano nas za rok. Oczywiście jedziemy.

Bardzo dziękujemy za wsparcie wyjazdu Dziekanowi Wydziału Humanistycznego prof. dr hab. Jerzemu Kunikowskiemu oraz  Dyrektorowi Instytutu Neofilologii dr. Tomaszowi Zygmuntowi!

Magda Malaszewska

Magda Zagrodzka