Dnia 12 maja 2012 roku Pracownicy kierunku Biologia oraz Studenci reprezentujący koła naukowe: Ekologów i Przyrodników uczestniczyli w 16. Pikniku Naukowym w Warszawie, organizowanym przez I Program Polskiego Radia i Centrum Nauki „Kopernik”. Tegoroczna impreza przebiegała pod hasłem „ENERGIA”.

Na naszym stoisku uczestnicy pikniku mogli zapoznać się z pokazem morfologicznych i anatomicznych przystosowań roślin do produkcji energii i materii (fotosynteza) w różnych warunkach środowiska (zielone elektrownie w wodzie, w lesie, na łące i na plaży).

W powiększeniu (obserwacje pod mikroskopem) i na „żywo” można było obejrzeć  przedstawicieli podwodnego świata,  a przy pomocy prostych kluczy zidentyfikować podwodnych wegetarian i mięsożerców. Uczestnicy warsztatów mieli możliwość zapoznania się z technikami oddychania wybranych organizmów wodnych, np. larw ważek, jętek, ślimaków czy pijawek.

Dodatkowo przygotowaliśmy ciekawe gry i rebusy edukacyjne dotyczące m.in.: rozpoznawania fragmentów tkanek roślinnych odpowiedzialnych za proces fotosyntezy, ułożenia piramidy troficznej w ekosystemie wodnym, procesów życiowych organizmów zasiedlających wody śródlądowe. Uczestnicy zajęć warsztatowych otrzymali okolicznościowe dyplomy.

Mimo deszczowej pogody, nikomu nie zabrakło energii, by w prosty i przystępny sposób - wśród wybuchowych doświadczeń i ryzykownych eksperymentów prowadzonych na innych stoiskach -  przybliżyć ogromnie różnorodny i ciekawy świat przyrody.

Fotogaleria