Na stadionie bydgoskiego Zawiszy odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce (18-20 maja, 2012 r.). W 26. konkurencjach rywalizowało ponad 2000 zawodniczek i zawodników. Skromna ekipa AZS UP-H (11 osób) może start zaliczyć do udanych. Drużyna żeńska uplasowała się na 3. miejscu w klasyfikacji Uczelni Społeczno–Przyrodniczych (USP). Najcenniejszy, medal brązowy był udziałem Moniki FLIS (na zdjęciu wyżej) w biegu na 800 m w klasyfikacji generalnej (2:08.21). Wiele medali zdobyliśmy w klasyfikacji USP. Ze złotem wrócili: Monika FLIS w biegi na 800 m (2:08.21) oraz w biegu na 400 m (58.46), Martyna SIECZKOWSKA (wzwyż; 1.62), Tomasz JASZCZUK (w dal; 7.15; 5. miejsce w klasyfikacji generalnej), Łukasz PROKOPCZUK (wzwyż, 2.01; 7. miejsce w klasyfikacji generalnej). Medale srebrne zdobyli: sztafeta 4´400 m K (4:05.76; Paulina PARADOWSKA, Anna SZYSZKA, Beata PUSTOŁA, Monika FLIS) oraz Tomasz JASZCZUK (200 m, 22.45). Bardzo cenny brązowy medal wywalczyła Katarzyna PISKORZ w skoku w dal (5.53; 7. miejsce w klasyfikacji generalnej). Pustoła (1500 m), Paradowska (200 m) i Szyszka (800 m) punktowały także w konkurencjach indywidualnych. Ponadto, w reprezentacji wystąpili i zdobywali punkty dla Uczelni: Łukasz MIANOWICZ, Jarosław RUTKOWSKI i Rafał DZBAŃSKI.

Warunkiem sklasyfikowania reprezentacji było obsadzenie i ukończenie przynajmniej 12. konkurencji (5. kobiecych i 7. męskich). I to się drużynie AZS UP-H udało. Studentki zajęły 21. miejsce na 76 ekip startujących (zdobywając dodatkowo wspomniany brązowy medal w USP), a studenci uplasowali się na miejscu 34 (na 80 startujących szkół wyższych).

Łukasz PROKOPCZUK po zakończeniu rywalizacji w skoku wzwyż (2.01; złoty medal w klasyfikacji USP):

- Mogłem wyżej? Nie, skoczyłem tyle ile dzisiaj było możliwe!

– Wygrałam z nim?

– Przegrałem z nią?

Nie, to kierownik drużyny odbiera medal brązowy za zawodniczkę. Na najwyższym podium, ze złotym medalem, Martyna SIECZKOWSKA (AZS UP-H Siedlce).