warsztaty mind over media 01
Dnia 29.10.2018 r. na Wydziale Humanistycznym UPH w Siedlcach odbyły się warsztaty Mind Over Media. Szkoła Krytycznego Myślenia. Przygotowanie i prowadzenie: dr Agnieszka Roguska, dr Alicja Antas-Jaszczuk przy współpracy z Kołem Naukowym Pedagogów Kreatywnych. Działania skierowane były przede wszystkim do studentów a ich głównym celem było poznanie narzędzi do analizy i dekonstrukcji przekazów medialnych. Projekt „Mind over Media in EU – Analyzing Contemporary Propaganda” to inicjatywa Fundacji Evens prowadzona we współpracy z partnerami: Stowarzyszeniem Komunikacji i Kultury Medialnej (Chorwacja)Centrum Edukacji Obywatelskiej (Polska),Fińskim Towarzystwem Edukacji MedialnejMEC / Mediawijs (Belgia)Towarzystwem Mediawise (Rumunia) i organizacją Media Maker/Prasą Obywatelską (Francja). Koncepcję programu opracowała prof. Renee Hobbs z Rhode Island University.

W trakcie zajęć: zaprezentowano stroną internetową media.ceo.org.pl z materiałami edukacyjnymi (scenariusze, infografiki); omówiono różnice w rozumieniu słowa propaganda na tle krajów amerykańskich i anglosaskich; przeanalizowano przykłady korzystnych i szkodliwych przekazów medialnych; wyjaśniono działanie czterech technik manipulacyjnych (1. wzbudzanie silnych emocji, 2. upraszczanie informacji, 3. odpowiadanie na potrzeby społeczne, 4. atakowanie przeciwników). Rozdano narzędzia „smartfon” i przeanalizowano umieszczone na nim ikony, które ułatwiają analizę przekazów medialnych. Poza tym podczas warsztatów dokonywano analizy fake newsów, poznano budowę legend miejskich i ich znaczenie w odbiorze społecznym. Uczestnicy warsztatów otrzymali stosowne zaświadczenia.