Forum Kultury Studenckiej powraca!
Zapraszamy na występ!
STUDENCKIEGO ZESPOŁU GÓRALSKIEGO SKALNI

Jedna z największych Polskich inicjatyw promujących kulturę studencką powraca, a UCZELNIANY OŚRODEK KULTURY, UNIWERSYTETU PRZYRODNICZO-HUMANISTYCZNEGO W SIEDLCACH jest jego częścią! Tej jesieni w ramach projektu ŻAKART – edukacyjnego wymiaru kultury studenckiej, odbędzie się kilkadziesiąt wydarzeń w 13 polskich miastach, które połączy jedno – studencka energia! A już 21.10.2022 zawita do nas STUDENCKI ZESPÓŁ GRÓRALSKI SKALNI z CENTRUM KULTURY I KSZTAŁCENIA USTAWICZNEGO UNIWERSYTETU ROLNICZEGO W KRAKOWIE.

Cieszę się, że Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach jako jeden z nielicznych i jedyny na Mazowszu należy do tak elitarnego grona na studencko-kulturalnej mapie Polski. Jako Rektor z uwagą i wielkim optymizmem przyglądam się kolejnym etapom FKS– dodaje prof. dr hab. Mirosław Minkina, Rektor UPH.

Co nas czeka w UCZELNIANYM OŚRODKU KULTURY

Tej jesieni serdecznie zapraszamy do każdej z 14 jednostek akademickich, w których zaprezentują się grupy reprezentowane przez inne jednostki. Czekają na Was występy artystyczne, warsztaty, prelekcje i spotkania. Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie w pełni darmowy!
Kiedy to się odbędzie?
Wymiany będą odbywały się w październiku i listopadzie. Na podsumowanie projektu zapraszamy do Chatki Żaka w dniach 25-26.11.2022!
Już w przyszłym tygodniu podamy Wam więcej szczegółów. Śledźcie naszego Facebooka, żeby nic nie przegapić!
W tym roku Forum Kultury Studenckiej działa pod hasłem „ŻAKART – edukacyjny wymiar kultury studenckiej”
A ty? W jakim mieście będziesz uczestniczył w ŻAKARCIE?
Widzimy się w:
Gdańsku
ACK Alternator
Toruniu
OD NOWA
Częstochowej
Akademickie Centrum Kultury "Klub Politechnik"
Olsztynie
Uczelniany Ośrodek Kultury UPH
Lublinie
ACKiM UMCS Chatka Żaka

Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin.

„Ogólnopolskie Forum Kultury Studenckiej to reprezentanci akademickich jednostek kultury z całej polski, to świetna okazja, by profesjonaliści z branży spotkali się w jednym miejscu, na najważniejszym krajowym evencie tego typu jesteśmy z różnych środowisk, ale łączy nas jedno: chęć tworzenia kultury studenckiej” - mówi kierownik UOK

Czym dokładnie jest projekt ŻAKART?

Tegoroczny projekt ŻAKART jest kontynuacją zapoczątkowanych w 2019 roku działań w ramach szerszej inicjatywy jaką jest Forum Kultury Studenckiej. Akademickie Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka w Lublinie wraz z Narodowym Centrum Kultury w 2019 roku przeprowadziło badania dotyczące diagnozy kultury studenckiej w Polsce.
Wyniki tej analizy pokazały, że kultura studencka ma ogromny potencjał, a jednocześnie jest polem niedostatecznie rozpoznanym. Okazało się, że studenci uczestniczą w życiu kulturalnym nie tylko jako odbiorcy, ale niezwykle często są jego aktywnymi uczestnikami. Wnioski te stały się podstawą do nawiązania i rozwoju współpracy między ośrodkami kultury akademickiej w Polsce.
Po największym Polskim festiwalu kultury studenckiej jaki miał miejsce jesienią 2021 w Chatce Żaka, nadeszła pora, by ruszyć z projektem w pozostałe części kraju. W tym roku kilkanaście jednostek z całej Polski wyśle swoje zespoły do innych jednostek. Dzięki temu każdy ośrodek będzie miał szansę zaprezentować się w innym mieście, przed inną publicznością. Odbędą się występy artystyczne, warsztaty, prelekcje i spotkania. Transfery będą trwały od października do końca listopada. Inicjatorem i pomysłodawcą projektu jest Izabela Pastuszko – dyrektorka Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka.
- Kultura Studencka to przestrzeń, w której młodzi ludzie mogą się rozwijać i budować swoją tożsamość. Lata współpracy ze studentami pokazały mi jak ogromną wartością jest dla nich sam proces kreacji, możliwość wyrażania siebie poprzez najróżniejsze dziedziny sztuki. Wystarczy stworzyć dla nich odpowiednią przestrzeń, wspomóc mentorsko, by oglądać projekty artystyczne niejednokrotnie na najwyższym poziomie. Już nie mogę się doczekać, czym tej jesieni zaskoczą nas młodzi artyści – mówi Izabela Pastuszko, dyrektorka ACKiM UMCS Chatka Żaka w Lublinie, pomysłodawczyni projektu.

Finał ŻAKART’u odbędzie się w dniach 25-26 listopada w lubelskiej Chatce Żaka. Po więcej informacji na temat projektu zapraszamy na oficjalnego Facebooka Forum Kultury Studenckiej: https://www.facebook.com/forumkulturystudenckiej

Do zobaczenia na wydarzeniach!

Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin.

Krakow Siedlce media plakat 21