Z okazji Święta Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach Wydział Nauk Społecznych wraz z Centrum Sportu i Rekreacji zorganizował turniej o Puchar JM Rektora UPH w Siedlcach dla siedleckich szkół średnich. Do rozgrywek przystąpiło osiem szkół średnich:
I Liceum Ogólnokształcące im. B. Prusa,
II Liceum Ogólnokształcące im. Św. Królowej Jadwigi,
IV Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana S. Żółkiewskiego
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. S. Staszica,
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. M. Kopernika
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. Kazimierza Wielkiego
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 im. gen. W. Sikorskiego
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 im. gen. Józefa Bema
Zespoły rywalizowały w dwóch dyscyplinach tj.: w futsalu oraz siatkówce mieszanej. Rozgrywki przeprowadzono 18 i 19 maja w dwóch czterozespołowych grupach, a finały rozegrano 30 maja. W siatkówce najlepsza okazała się drużyna reprezentująca I LO im. B. Prusa w Siedlcach, miejsce drugie przypadło IV LO im. Hetmana S. Żółkiewskiego, a trzecie ZSP nr 1 „Elektrykowi”. W zmaganiach piłkarskich pierwsze miejsce zajęli uczniowie ZSP nr 2 im. M. Kopernika „Ekonomik”, drugie miejsce zajęło IV LO im. Hetmana S. Żółkiewskiego, a trzecie ZSP nr 4 im. Kazimierza Wielkiego „Rolnik”.
Wszystkim zespołom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
W dniach 25-28 maja br. Wydawnictwo Naukowe UPH wzięło udział w Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie. W Pałacu Kultury i Nauki oraz na terenie wokół jego gmachu zaprezentowało się 500 wystawców z 14 krajów. Gościem honorowym tegorocznego święta książki była Ukraina. W bogatym programie zaplanowano wiele wydarzeń dla odwiedzających targi. Bibliotekarze i księgarze mogli skorzystać z oferty branżowej podczas pierwszych dwóch dni wydarzenia. Wydawnictwo Naukowe UPH miało możliwość zaprezentowania swoich publikacji szerokiemu gronu miłośników książek. Wszystkim gościom, czytelnikom i sympatykom dziękujemy za odwiedziny.
30 maja 2023 r. w ZSP nr 3 w Siedlcach odbył się Międzyszkolny Drużynowy Turniej Językowy Be the Best, w którym uczniowie siedmiu siedleckich szkół ponadpodstawowych walczyli o Puchar Rektora Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Celem konkursu było sprawdzenie wiedzy kulturowej uczestników o Zjednoczonym Królestwie. Opiekę merytoryczną nad konkursem objęło Centrum Języków Obcych UPH.
Do turnieju zakwalifikowały się drużyny szkolne z następujących siedleckich szkół średnich: ZSP nr 2, ZSP nr 3, ZSP nr 5, ZSP nr 6, I LO, II LO, IV LO.
W części półfinałowej, trzyosobowe drużyny musiały zmierzyć się z pytaniami dotyczącymi wiedzy o krainach wchodzących w skład Wielkiej Brytanii: Walii, Irlandii Północnej i Szkocji. Pytania dotyczyły 3 kategorii: muzyka i film, ciekawostki, znane postacie. W finale, do którego awansowały 4 najlepsze drużyny ( I LO, II LO, ZSP nr 2, ZSP nr 5), zawodnicy odpowiadali na pytania sprawdzające wiedzę o brytyjskiej rodzinie królewskiej.
Puchar, smartwatche, bony podarunkowe sieci EMPIK oraz książki wydawnictwa Oxford powędrowały do drużyny z II LO w Siedlcach.
Na drugim miejscu uplasowała się drużyna z I LO w Siedlcach zaś na trzecim miejscu drużyna z ZSP nr 2 w Siedlcach. Obie drużyny otrzymały bony podarunkowe sieci EMPIK oraz książki wyd. Oxford.
Nagrody wręczyli fundatorzy nagród i organizatorzy konkursu: JM Rektor Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach prof. dr hab. Mirosław Minkina, Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Siedlcach Pan Krzysztof Grzegorczyk, konsultant Samorządowego Centrum Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli, pani Joanna Matysek oraz przedstawicielka Oxford University Press, pani Karolina Maliszewska.
Wielkie brawa dla wszystkich uczniów, którzy odważyli się podjąć wyzwanie oraz dla nauczycieli Centrum Języków Obcych za niesztampowe pytania konkursowe.
Wieloletnie doświadczenie pracowników Instytutu Rolnictwa i Ogrodnictwa związane z realizacją doświadczeń polowych prowadzonych w Rolniczej Stacji Doświadczalnej w ramach zadań badawczych finansowanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz bezpośredni kontakt z rolnikami, producentami maszyn i urządzeń rolniczych, przyczyniły się do opracowania koncepcji nowego urządzenia rolniczego pod nazwą „Wał rolniczy krusząco-ugniatający”, którego innowacyjność została potwierdzona przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej. Urządzenie posiada prawo ochronne nr zast. Pat.: Ru.069698. Autorami wynalazku są pracownicy Instytutu Rolnictwa i Ogrodnictwa Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach: prof. dr hab. inż. Marek Gugała, dr inż. Krzysztof Kapela, prof. dr hab. inż. Krystyna Zarzecka, dr inż. Marek Niewęgłowski, dr hab. inż. Anna Sikorska (ówczesna doktorantka a obecnie pracownik PUZ im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie).
Głównym celem komercjalizacji efektów działalności wynalazczej jest wdrożenie do produkcji przemysłowej wału. W celu komercjalizacji projektu wynalazczego pod nazwą „Wał rolniczy krusząco-ugniatający”, nawiązano współpracę w czołowym krajowym producentem maszyn i urządzeń rolniczych, firmą METAL-FACH Sp. z o.o. z siedzibą w Sokółce. Prototypy wału były testowane pod kątem wytrzymałości konstrukcji oraz oddziaływania na strukturę gleby na polu produkcyjnym w Rolniczej Stacji Doświadczalnej w Zawadach należącej do Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach oraz na polach wskazanych przez firmę.
Zaprojektowany przez pracowników Instytutu Rolnictwa i Ogrodnictwa, a wyprodukowany przez firmę METAL-FACH wał rolniczy krusząco-ugniatający, przystosowany jest do pracy na wszystkich typach gleb, zapewniając optymalne warunki przygotowania gleby przed siewem roślin. Może być również wykorzystywany do uprawy pożniwnej oraz wszelkich uproszczeń w uprawie roli. Zapewnia jednocześnie dobre kruszenie brył, zagęszczenie górnych warstw gleby, przy jednoczesnych spulchnieniu powierzchni gleby, zapobiegającej jej wysychaniu. Założenia teoretyczne zostały potwierdzone w praktyce, podczas testowania prototypów wału. Wyprodukowane przez firmę METAL-FACH prototypy wału rolniczego krusząco-ugniatającego, zostały przekazane krajowym i zagranicznym klientom firmy w celu prowadzenia końcowych testów polowych. Wał był testowany między innymi w Nowej Zelandii, Australii, Portugalii, Hiszpanii, Izraela i wielu innych krajach. Pomyślnie zakończone testy wału przekonały Naszego partnera do umieszczenia urządzenia w ofercie handlowej, która tym samym została wzbogacona o innowacyjne urządzenie. Wał będzie sprzedawany za pośrednictwem sieci dilerskiej w Polsce oraz za granicą.
Głównymi beneficjentami urządzenia będą właściciele rodzinnych gospodarstwa rolnych, farmerzy specjalizujący się w produkcji roślinnej oraz prywatne podmioty prowadzące działalność rolniczą.
Świadectwo Ochronne