Akademicka Dycha

W dniu 29 marca br. JM Rektor prof. dr hab. Mirosław Minkina podpisał umowę ws. organizacji "Akademickiej Dychy". Akademicka Dycha, która zostanie rozegrana 22 maja br. to wydarzenie bez precedensu w historii siedleckich biegów ulicznych. Jest to wspólne przedsięwzięcie Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach oraz pięciu lokalnych stowarzyszeń sportowych, z którymi dziś Pan Rektor podpisał umowę:

- Grupa Biegaczy Skórzec Biega;
- NoWi Siedlce;
- Siedlecki Klub Sportowy Feniks;
- Triathlon Siedlce Club;
- Yulo Run Team Siedlce.

Ambasadorem imprezy jest Lidia Chojecka-Leandro, multimedalistka mistrzostw Świata i Europy, absolwentka UPH.

Trasa biegu będzie przebiegała ulicami Miasta Siedlce. Będzie posiadała atest i jak się można domyśleć z nazwy - wyniesie 10 km. W ramach „Akademickiej Dychy” rozegrane zostaną 3 konkurencje:

- bieg na 10 km;
- marsz Nordic Walking na 10 km;
oraz sztafeta dla licealistów 4x2,5 km.

Impreza startuje o 9 rano, więc jej przebieg będzie mało uciążliwy dla mieszkańców. W trakcie trwania zawodów będą odblokowywane kolejne ulice.

Limit uczestników to 300 osób (łącznie) dla biegu głównego na 10 km i marszu Nordic Walking oraz 25 sztafet.

Cały projekt ma na celu popularyzację aktywności fizycznej wśród młodzieży, ale jak najbardziej liczymy na bardzo wysoki poziom sportowy podczas premierowej „dychy”. Do startu zaprosimy elitę polskich biegów długich, dzięki czemu przedstawimy pozytywne wzorce młodszym lub mniej doświadczonym adeptom biegania.

Chcąc dobrze się przygotować pod okiem profesjonalistów będą prowadzone treningi przygotowujące do biegu. Na razie mamy 2 daty: 24 kwietnia oraz 8 maja br. Mamy nadzieję zachęcić naszych studentów do zwiększenia aktywności fizycznej, szczególnie w czasach trwającej pandemii COVID 19.
Jednakże zapraszamy oczywiście wszystkich chętnych.

Start zapisów planujemy na początek kwietnia. Formularz rejestracyjny będzie dostępny na stronie www Uniwersytetu.