Już 21 maja 2023 odbędzie się druga edycja Akademickiej Dychy, czyli wydarzenie bez precedensu w historii siedleckich biegów ulicznych. Jest to wspólne przedsięwzięcie Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach oraz pięciu lokalnych stowarzyszeń biegowych:
- Grupy Biegaczy Skórzec Biega
- NoWi Siedlce
- Siedleckiego Klubu Sportowego Feniks
- Triathlon Siedlce Club
- Yulo Run Team Siedlce

Ambasadorką biegu jest Lidia Chojecka – Leandro, multimedalistka Mistrzostw Świata i Europy.

Trasa biegu przebiega ulicami Miasta Siedlce. Posiada atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki i jak się można domyśleć z nazwy - wyniesie 10 km. W ramach „Akademickiej Dychy” rozegrane zostaną łącznie 3 konkurencje:
- bieg główny na 10 km
- marsz Nordic Walking na 5 km
- sztafeta dla szkół średnich 5x1 km

Zapisy na www.akademickadycha.uph.edu.pl

SforAE baner

Akademicka Dycha
 bierze udział we wdrażaniu „Rekomendacji ekologicznych - jak zorganizować wydarzenie sportowe zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju” Projektu #SforAE. Dzięki temu uczestnicy naszego wydarzenia otrzymają bezpłatne napoje izotoniczne w limitowanej serii aluminiowych puszek Każda Puszka Cenna.

Przez cały czas trwania wydarzenia będziemy prowadzili zbiórkę pustych aluminiowych puszek po napojach, zachęcając uczestników do właściwego postępowania ze zużytymi opakowaniami i przekazując je do recyklingu. Korzystając z „Rekomendacji Ekologicznych” planujemy ograniczyć wpływ naszego wydarzenia na środowisko poprzez działania:

- podczas wydarzenia będą ustawione pojemniki do segregacji odpadów. Zostaną one umieszczone w centralnych punktach na całym terenie wydarzenia. Aby ułatwić znalezienie ich, zostaną przygotowane specjalne oznaczenia tych miejsc;

- w trakcie trwania wydarzenia odbędzie się zbiórka elektrośmieci. Informacje o tym pojawią się w kanałach informacyjnych, takich jak media społecznościowe, radio i prasa;

- żywność oraz napoje dostępne podczas biegu będą w opakowaniach, które można poddać recyklingowi;

- żywność oraz napoje będą przygotowane w ilości odpowiadającej liczbie uczestników biegu, tak aby zminimalizować marnotrawstwo żywności.

- w toaletach w miejscu organizacji wydarzenia będą rozmieszczone informacje o oszczędzaniu wody oraz racjonalnym zużyciu papieru oraz ręczników jednorazowych;

- podczas działań związanych z biegiem, które wymagają przebywania w pomieszczeniu będzie wykorzystywane naturalne oświetlenie;

- wydarzenie odbędzie się w centrum miasta, co wiąże się z tym, że duża część uczestników biorących udział w biegu będzie mogła dotrzeć pieszo, rowerem lub komunikacją miejską, nie będzie korzystać z samochodów wydzielających spaliny;

- podczas biegu zaplanowany jest udział spikera, natomiast jego zapowiedzi, komentarze będą słyszalne przede wszystkim w obrębie terenu na którym zaplanowany jest start oraz meta,
w związku z tym nie zakłócą spokoju mieszkańców zbyt dużym natężeniem hałasu;

- w trakcie biegu będzie grupa wolontariuszy, którzy będą zachęcać uczestników do segregacji odpadów wytworzonych w trakcie wydarzenia, będą także udzielać informacji
i wskazówek związanych z ekologią i ochroną środowiska, będą mówić np. jakie działania proekologiczne możemy podejmować każdego dnia.

Projekt „Sport dla wszystkich i środowiska" wspiera wydarzenia sportowe, które wdrażają działania zrównoważone ekologicznie. Pomagają w tym „Rekomendacje ekologiczne” pokazujące możliwe ograniczenie negatywnego oddziaływania na nasze środowisko. Projekt „Sport for All and the Environment” #SforAE jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+ Sport.

Więcej informacji na https://sforae.eu/pl/.

Napoje izotoniczne Każda Puszka Cenna wyprodukowała firma Krynica Vitamin, która jest producentem napojów bezalkoholowych i niskoalkoholowych na zlecenie marek i sieci handlowych.