Uniwersytet

W minioną niedzielę, 21 maja 2023 roku, z wielkim powodzeniem odbyła się 2. Akademicka Dycha, bieg uliczny zorganizowany przez Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach we współpracy z lokalnymi stowarzyszeniami sportowymi: Grupą Biegaczy Skórzec Biega, NoWi Siedlce, Siedleckim Klubem Sportowym Feniks, Triathlon Siedlce Club oraz Yulo Run Team Siedlce. Wydarzenie przyciągnęło rzesze entuzjastów biegania, którzy wzięli udział w różnorodnych konkurencjach.


Najważniejszym wydarzeniem dnia był bieg główny na dystansie 10 km, w którym udział wzięli zarówno amatorzy, jak i doświadczeni biegacze. Wśród gwiazd, którzy pojawili się tego dnia na linii startu byli m.in.: Krzysztof Żebrowski, 18-krotny medalista MP w biegach średnich i długich, Piotr Łobodziński, Mistrz Świata i Europy, wielokrotny zdobywca Pucharu Świata w bieganiu po schodach, medalista MP z przełajów, Adrian Przybyła, zwycięzca ostatniego maratonu w Dębnie, Damian Świerdzewski, aktualny brązowy medalista MP w maratonie, czy Izabela Paszkiewicz multimedalistka MP.  Trasa biegu przebiegała w całości prze ulice Siedlec, oferując uczestnikom możliwość podziwiania piękna miasta.


Faworyci nie zawiedli. Zawody wygrał Piotr Łobodziński, który na mecie zameldował się z czasem 31:26 (nowy rekord trasy) przed Adrianem Przybyłą oraz Krzyśkiem Żebrowskim. Wśród Pań bezkonkurencyjna była Izabela Paszkiewicz, która z czasem 34:11 również ustanowiła nowy rekord trasy, wyprzedzając Beatę Dąbrowską oraz Ewę Chróst.


Dodatkowo, dla miłośników nordic walking, został zorganizowany marsz na dystansie 5 km. Uczestnicy cieszyli się piękną pogodą i korzystali z okazji, aby aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu. Zmagania NW wygrał Krysztof Frąckowiak, który na metę wpadł tuż przed goniącym go Radosławem Wypychem oraz Andrzejem Wysockim. Wśród Pań, podobnie jak przed rokiem, najlepsza okazała się Jolanta Zapałowska, która pokonała Alicję Słowińską oraz Monikę Madej.


Sztafeta dla szkół średnich, będąca kolejną konkurencją Akademickiej Dychy, przyciągnęła młodych sportowców lubiących bieganie. Pięcioosobowe drużyny rywalizowały na dystansie 1 km, zmieniając się po każdym pełnym okrążeniu. Zawody te przyczyniły się do promowania zdrowego trybu życia i sportowej rywalizacji wśród uczniów.


Akademicka Dycha 2023 to nie tylko okazja do aktywności fizycznej, ale również doskonała sposobność do integracji, promowania zdrowego stylu życia oraz wspierania sportowej pasji. Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom, sponsorom i wolontariuszom za zaangażowanie i wkład w sukces tego wydarzenia.


Pełne wyniki dostępne są na stronie: https://akademickadycha.uph.edu.pl/wyniki