box ogrody uniwesrteckie

Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach przechodzi kolejną metamorfozę i będzie jeszcze bliżej mieszkańców. Tym razem chodzi o obiekty szklarniowe Uniwersytetu, zlokalizowane przy ulicy Wiszniewskiego w Siedlcach. Do tej pory pełniły one jedynie funkcję badawczą oraz dydaktyczną, lecz wkrótce się to zmieni.

UPH zorganizował konkurs dla studentów kierunku „gospodarka przestrzenna” na przygotowanie koncepcji zagospodarowania tego terenu. Uczestnicy mieli za zadanie przygotowanie projektu przestrzeni o nazwie „Ogrody Uniwersyteckie”, na której zlokalizowane miały być budynki i inne obiekty architektoniczne oraz elementy urządzenia terenu, służące realizacji uzupełniających się wzajemnie następujących funkcji:

• dydaktyczna/edukacyjna;
  • naukowo – badawcza;
  • rekreacyjna;
  •  gospodarcza.

Ocenie podlegały w szczególności:

• stopień zrealizowania wytycznych organizatora;
  • oryginalność koncepcji zagospodarowania;
  • walory estetyczne zaproponowanych rozwiązań;
  • faktyczna możliwość realizacji koncepcji;
  • przewidywane koszty niezbędnych prac i utrzymania obiektu;
  • jakość wykonania pracy, w tym projektu graficznego.

Jednogłośną decyzją jury konkurs wygrała Katarzyna Drużba. Komisja konkursowa, uwzględniając kryteria wymienione w Regulaminie Konkursu, uznała, iż zwycięska praca konkursowa w najwyższym ze wszystkich złożonych prac stopniu spełnia wytyczne organizatora, w pełni uwzględniając planowany sposób zagospodarowania przedmiotowego terenu. Przedstawiona koncepcja jest koncepcją oryginalną, o dużych, wybijających się na tle innych prac walorach estetycznych zaproponowanych rozwiązań.

Koncepcję wykonano tak, aby wyodrębnić trzy strefy:

• strefę zamkniętą (zaplecze techniczno-produkcyjne), gdzie znajdować się będą urządzenia i obiekty służące produkcji roślinnej,
  • strefę z autoryzowanym dostępem, przeznaczoną dla studentów, grup zwiedzających czy użytkowników ogrodu społecznego; znajdować się tu będą obiekty wchodzące w skład tzw. Centrum Symulacji Rolniczej, czyli pawilon maszynowy, szklarnia całoroczna, woliera dla ptaków, wybieg dla kopytnych, dwa kurniki, budynek gospodarczy i dwa budynki dla zwierząt kopytnych, a poza tym zlokalizowany będzie tu również ogród społeczny oraz dwie salki dydaktyczne,
  • strefę otwartą, z dostępem dla wszystkich, którą stanowić będzie przestrzeń spacerowo-rekreacyjna; elementy, które będą się w niej znajdować to m.in. obiekt małej gastronomii, wiata na sprzedaż roślin, „ogród botaniczny”, jak również parking dla samochodów czy miejsce na rowery.

Oficjalne wyniki konkursu:
1. miejsce - Katarzyna Drużba, nagroda 3000 zł

wyróżnienie – Eliza Marta Olszewska, nagroda 1000 zł

Prezentacja zwycięskiej pracy odbędzie się podczas konferencji prasowej dnia 29 czerwca 2022 r. o godzinie 10.00 w Sali Senatu UPH, przy ulicy Konarskiego 2.