Uniwersytet

17 listopada 2022 r. prof. dr hab. Marek Gugała - Dziekan Wydziału Agrobioinżynierii i Nauk o Zwierzętach został powołany przez JM Rektora Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach prof. dr hab. Mirosława Minkiny do pełnienia funkcji Prorektora ds. studiów .

Prof. dr hab. inż. Marek Gugała od początku swojej kariery naukowej związany jest z Uniwersytetem Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach. Jego zainteresowania naukowe są ukierunkowane na agrotechnikę wybranych roślin rolniczych. Jest autorem lub współautorem około 300 publikacji naukowych i 100 różnego rodzaju opracowań popularno-naukowych oraz ponad 100 innych opracowań. 75 publikacji naukowych, których jest autorem lub współautorem, zostały opublikowane w uznanych czasopismach naukowych indeksowanych w bazie Journal Citation Reports - Impact Factor 58,72 Indeks Hirscha – 8, liczba cytowań – 147 (bez autocytowań).  Jest również autorem lub współautorem 22 patentów i wzorów użytkowych oraz 2 wzorów przemysłowych. Zatwierdzone patenty i wzory użytkowe są jedynymi na skalę międzynarodową. Jeden z wynalazków posiada wyprodukowane prototypy, które są testowane w Polsce, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych, Rosji i Nowej Zelandii. W latach 2020 -2022 pełnił funkcję Dziekana Wydziału Agrobioinżynierii i Nauk o Zwierzętach. Za swoją działalność został odznaczony „Medalem brązowym za długoletnią służbę”, „Medalem Komisji Edukacji Narodowej”, odznaką honorową „Zasłużony dla rolnictwa” oraz medalem „Za zasługi dla siedleckiej Uczelni”.

JM Rektor prof. dr hab. Mirosława Minkina powołał dr. hab. Jacka Sosnowskiego, prof. uczelni do pełnienia funkcji Dziekana Wydziału Agrobioinżynierii i Nauk o Zwierzętach. Dr hab. Jacek Sosnowski prof. uczelni w 1999 roku ukończył studia na Wydziale Rolniczym Akademii Podlaskiej w Siedlcach.  W 2010 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk rolniczych, a w 2016 roku stopień naukowy doktora habilitowanego. Od 2017 roku zatrudniony na stanowisku profesora Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Działalność naukowa obejmuje zagadnienia dotyczące doskonalenia pratotechniki oraz uprawy roślin bobowatych, traw pastewnych, gazonowych i ozdobnych. Posiada również publikacje naukowe z zakresu agroturystyki. Jego dorobek naukowy obejmuje autorstwo lub współautorstwo 131 prac indeksowanych na liście czasopism Ministra ds. Nauki. Jest także współautorem 4 patentów i współredaktorem 2 opracowań monograficznych.  Wypromował dwóch doktorów w dyscyplinie agronomia. W uznaniu osiągnięć naukowych, dydaktycznych i organizacyjnych w 2013 roku został uhonorowany nagrodą im. Prof. Lesława Szczerby „Wybitny Młody Naukowiec UPH”. Od 2018 roku członek Komisji ds. rejestracji odmian roślin pastewnych Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych. W latach 2020 -2022 pełnił funkcję Dyrektora Instytutu Rolnictwa i Ogrodnictwa.

Fotogaleria