Ogólnopolska Konferencja Naukowa nt. Bezpieczeństwo wschodniej granicy polski w kontekście wyzwań i zagrożeń XXI wieku

W dniu 1 czerwca 2022 roku w Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa nt. Bezpieczeństwa wschodniej granicy Polski w kontekście wyzwań i zagrożeń XXI wieku. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Instytut Nauk o Bezpieczeństwie UPH w Siedlcach oraz 18. Dywizję Zmechanizowaną im. gen. T. Buka w Siedlcach.

Celem konferencji była dyskusja nad szerokim spektrum czynników warunkujących proces zapewniania bezpieczeństwa wschodniej granicy Polski. Pod uwagę wzięte zostały zarówno uwarunkowania polityczno-militarne, jak również społeczne, gospodarcze, kulturowe i ekologiczne. Taki zakres multidyscyplinarnej debaty pozwolił zobrazować w sposób pełny i wyczerpujący tę, jakże ważną strategicznie, kwestię bezpieczeństwa Rzeczypospolitej.

Konferencję rozpoczęto uroczystym powitaniem gości. Dyrektor Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie dr hab. Stanisław Topolewski, prof. uczelni powitał przybyłych prelegentów oraz pozostałych uczestników. Następnie obrady plenarne poprzedzone zostały przemówieniem Prorektora ds. Nauki i współpracy z zagranicą dr hab. inż. Zbigniewa Karczmarzyka, prof. uczelni.

Obrady plenarne zainaugurował wykład gen. dyw. dr Jarosława Gromadzińskiego, Dowódcy 18. Dywizji Zmechanizowanej im. gen. T. Buka w Siedlcach pt. Komunikacja społeczna i cyberbezpieczeństwo podczas formowania 18. Dywizji Zmechanizowanej.

Ze względu na liczne grono prelegentów oraz zróżnicowanie prezentowanej problematyki obrady konferencji odbywającej się na Wydziale Nauk Społecznych zostały podzielone na trzy panele tematyczne. Łącznie referaty wygłosiło 23 prelegentów reprezentujących 17 podmiotów, uczelni wyższych oraz jednostek wojskowych. Rozważania i analizy skoncentrowano wokół wielowymiarowości zagrożeń bezpieczeństwa oraz konieczności podjęcia multidyscyplinarnej dyskusji na temat bezpieczeństwa wschodniej granicy Polski.

Konferencja naukowa była ważną płaszczyzną wymiany poglądów na temat bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO. Ponadto, powyższe sympozjum pozytywnie przyczyniło się do dalszego zacieśniania współpracy między Uniwersytetem Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach i 18. Dywizją Zmechanizowaną im. gen. T. Buka.

dr Agnieszka Araucz-Boruc