Uniwersytet

W środę 30 listopada br. został zrealizowany pierwszy z cyklu zaplanowanych przez Instytut Nauk o Bezpieczeństwie wykładów otwartych.

Wykład pt. Dialog mocarstw – komunikacja strategiczna i „kryzysowa” we współczesnej globalnej architekturze bezpieczeństwa został poprowadzony przez dr. Damiana Jarnickiego, członka instytutowego Zespołu Badań Strategicznych Wymiarów Bezpieczeństwa Międzynarodowego. Studium teoretyczno-empiryczne.

Obecni na wykładzie uczniowie szkół średnich z Siedlec (m.in. I LO im. Bolesława Prusa, ZSP im. Stanisława Staszica) oraz Mińska Mazowieckiego (ZSP im. Marii Skłodowskiej-Curie) mogli przy okazji tego wykładu zapoznać się założeniami tzw. realistycznej teorii bezpieczeństwa międzynarodowego. Zapoznali się w tym zakresie z mechanizmami rywalizacji mocarstw, w tym – jak właściwie odczytywać zamiary, które mocarstwa wyrażają w dalekosiężnym komunikowaniu strategicznym, jak również podczas tzw. „komunikacji kryzysowej” która przejawia się zarówno we wzajemnym międzymocarstowym odstraszaniu, jak i eskalowaniu (deeskalowaniu), w sytuacjach przesileń w globalnej architekturze bezpieczeństwa.

Fotogaleria