12 grudnia 2022 r. w Instytucie Matematyki na Wydziale Nauk Ścisłych i Przyrodniczych miało miejsce podsumowanie V Turnieju Matematycznego MateMaxus, który odbywał się w gmachu naszej uczelni w dniach 28 i 29 listopada 2022 r.

Konkurs został objęty patronatem: JM Rektora Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, Mazowieckiego Kuratora Oświaty, Starostwa Powiatowego w Siedlcach oraz Prezydenta Miasta Siedlce.

Głównymi organizatorami i pomysłodawcami turnieju są: Instytut Matematyki UPH w Siedlcach, Szkoła Podstawowa nr 4 im. Adama Mickiewicza w Siedlcach oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Stanisława Staszica w Siedlcach. Turniej przeprowadziła komisja konkursowa w składzie: Agnieszka Protasiuk (SP4) Karolina Rosiak-Klewek (ZSP3 w zastępstwie za p. Katarzynę Karpiarz) oraz dr Marek Siłuszyk (UPH).

Tegoroczna edycja odbyła się 28 listopada dla klas 4, 5, 6, 7, 8 szkół podstawowych, oraz 29 listopada dla klas 1, 2, 3 i 4 szkół średnich. W turnieju wystartowały szkoły: SP 1, SP 3, SP 4, SP 5, SP 7, SP 10, SP 12, SP Aleksander, SP STO w Siedlcach, SP Iganie, SP Strzała, SP Żelków, SP Golice oraz szkoły średnie: I LO, IV LO, I KLO i ZSP 3 w Siedlcach. W konkursie wzięło udział łącznie 234 uczennic i uczniów. Rywalizacja odbywała się w systemie pucharowym. Poziom uczestników był bardzo wysoki i wyrównany. Dziękujemy nauczycielom przygotowującym uczniów do turnieju oraz wszystkim uczniom za udział w konkursie. Samo podjęcie rękawicy oraz rywalizacja są już zwycięstwem.

Organizatorzy również serdecznie dziękują Prezydentowi Miasta Siedlce, Staroście Powiatu Siedleckiego, Dziekanowi Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych, Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach, Sieci Kin Helios oraz Kręgielni Factory157, Radzie Rodziców z ZSP3 oraz Radzie Rodziców z SP4 za cenne nagrody rzeczowe oraz wsparcie w organizacji turnieju.

Statuetki, dyplomy, podziękowania oraz nagrody zostały wręczone przez Pana Prorektora ds. nauki i współpracy z zagranicą dr hab. Zbigniewa Karczmarzyka, profesora UPH, Dziekana Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych dr hab. Cezarego Semprucha prof. UPH, Panią Dyrektor Instytutu Matematyki dr hab. Agnieszkę Gil-Świderską, prof. UPH, Pana Roberta Szczepanika zastępcę Prezydenta Miasta Siedlce, Panią Agnieszkę Mężyńską starszego wizytatora Delegatury w Siedlcach Kuratorium Oświaty w Warszawie, Pana mgr inż. Krzysztofa Grzegorczuka Dyrektora ZSP nr 3, Panią Annę Plutę Dyrektora SP4 i Pana dr Marka Siłuszyka.

LAUREACI  V TURNIEJU MATEMATYCZNEGO MateMaxus:

Szkoły Podstawowe

Emilia Guzek
Karolina Gumienniczuk
Natalia Wielogórska

Uczestnicy podsumowania V Turnieju Matematycznego MateMaxus wzięli udział w bardzo ciekawym spotkaniu z pasjonatami - ekspertami od kostki Rubika. Janek Łagodzin (12 lat) oraz Maksymilian Świderski (16 lat) pokazywali jak się układa kostki. W trakcie pokazu zostały zaprezentowane między innymi: Pyraminx, 2x2x2, trójka, czwórka, skewb, square, megaminx, mirror, …

Młodzież obserwowała na żywo jak młodzi eksperci układają np. trójkę w 10 sekund ! Przypominamy przy okazji, że Jan Łagodzin (SP 7) w 2020 został mistrzem Polski w wieku do lat 10 w Speedcubingu, czyli układaniu kostki Rubika na czas. Maksymilian (ZSP 1), jak sam o sobie mówi jest kolekcjonerem różnych kostek. Ma ich w domu około … 60. Uczniowie byli zafascynowani chłopakami. Po spotkaniu wielu zostało, aby dopytać, co i jak, gdzie się można nauczyć układać kostkę. W zastępstwie Pani dr Renaty Modzelewskiej-Łagodzin warsztaty z „kostki Rubika” poprowadził dr Marek Siłuszyk.