11 października 2022 r. JM Rektor UPH prof. dr hab. Mirosław Minkina oraz Hubert Pasiak Wójt Gminy Zbuczyn podpisali porozumienie o współpracy w zakresie organizacji i prowadzenia wspólnych przedsięwzięć naukowych, edukacyjnych, popularyzatorskich, kulturalnych i prospołecznych.

Rektor Uniwersytetu oraz Wójt Gminy Zbuczyn podkreślili znaczenie obecności Uniwersytetu w środowisku lokalnym, współpracy z placówkami oświatowymi, a także potrzebę współdziałania w zakresie aktywizacji społeczności lokalnych i inicjowania współpracy z organizacjami pozarządowymi. Strony zapowiedziały wspólne inicjatywy na rzecz pozyskiwanie środków finansowanych, zarówno ze źródeł krajowych jak i zagranicznych.

JM Rektor zapewnił, że „Gmina Zbuczyn od dawna jest obecna w życiu Uniwersytetu. Są studenci, absolwenci i wreszcie Rolnicza Stacja Doświadczalna w Zawadach. Od dziś ta obecność uzyska nowy, szeroki wymiar i z całą pewnością nabierze tempa”.

W spotkaniu uczestniczyli: Pani Joanna Skolimowska – Szpura – sekretarz Gminy Zbuczyn, dr hab. inż. Zbigniew Karczmarzyk prof. uczelni - prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą, Michał Kowal - kanclerz UPH, Katarzyna Sobolewska - kierownik Biura Rektora i dr Beata Gałek rzeczniczka prasowa UPH.