3 marca 2023 r.  na Wydziale Nauk Ścisłych i Przyrodniczych odbyło się Seminarium Kopernikańske.

Pomysłodawcą wydarzenia, upamiętniającego 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika była dr hab. Agnieszka Gil-Świderska  -Dyrektor Instytutu Matematyki.

Uroczystego otwarcia Seminarium dokonał Jego Magnificencja Rektor UPH prof. dr hab. Mirosław Minkina, przy współudziale Dziekana Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych, dr. hab. Cezarego Semprucha, Dyrektora Instytutu Nauk Chemicznych, dr hab. Janiny Kopyry i Zastępcy Dyrektora  Instytutu Nauk Biologicznych dr hab. Doroty Czeszczewik.

W obchodach 550-lecia urodzin wielkiego Polaka wzięło udział ponad 200 uczennic i uczniów ze szkół podstawowych oraz średnich.:

• I Liceum w Chmurze w Warszawie
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Węgrowie
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Prusa w Siedlcach
  • II Liceum Ogólnokształcące im. Św. Królowej Jadwigi w Siedlcach
  • IV Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego w Siedlcach
  • Szkoła Podstawowa im. M. Kopernika w Ustanowie
  • Niepubliczna Szkoła Podstawowa Aleksander w Siedlcach
  • Zespół Szkół Turystyczno-Gastronomicznych w Mińsku Mazowieckim
  • Edukacja domowa (SP Benedykta w Sulejówku)

Seminarium składało się z dwóch części. W pierwszym bloku wykładowym wygłoszono 5 mini wykładów ukazujących postać Mikołaja Kopernika z różnych punktów widzenia. Były to prelekcje:

• Mikołaj Kopernik - astronom po godzinach
    dr hab. Anna Wawrzaszek, prof. PAN, Centrum Badan Kosmicznych, PAN, Warszawa
  • Życie w kosmicznym bezkresie
    dr hab. Marek Żabka, Instytut Nauk Biologicznych, WNSP, UPH Siedlce
  • Kopernik a chemia
    dr Barbara Pezler Instytut Nauk Chemicznych WNSP, UPH Siedlce
  • Mikołaj Kopernik-prekursor pieniądza towarowego
    dr Agnieszka Siłuszyk Instytut Matematyki, WNSP, UPH Siedlce
  • Kościół o Koperniku- Kopernik w Kościele
    dr Jacek Jaśkowski Duszpasterz akademicki UPH

W dalszej części Seminarium, w mniejszych 25-30 osobowych grupach uczniowie i uczennice wzięli udział w licznych i bardzo ciekawych warsztatach. Wśród prowadzących zajęcia byli również nauczyciele i uczniowie z siedleckich liceów.

• Pokaz w mobilnym Planetarium SKY , ITLSystem, film „Dwa Szkiełka” + Stellarium

dr Marek Siłuszyk Instytut Matematyki, UPH Siedlce

• Kopernik z konwalią, czyli rośliny lecznicze w praktyce lekarskiej Kopernika ,

dr hab. Jolanta Marciniuk, prof. uczelni, dr hab. Paweł Marciniuk, prof. uczelni,