Seminarium - wystawa nt. "Dawne gatunki i odmiany zbóż"

W dniu 27 września br. w Instytucie Rolnictwa i Ogrodnictwa na Wydziale Agrobioinżynierii i Nauk o Zwierzętach UPH w Siedlcach odbyło się seminarium związane z wystawą pt. "Dawne gatunki i odmiany zbóż", która przywieziona została z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wydarzenie zaszczycili swoją obecnością JM Rektor UPH w Siedlcach, Pan prof. dr hab. Mirosław Minkina oraz Pani prof. dr hab. Barbara Biesiada-Drzazga, Prorektor ds. studiów UPH w Siedlcach.

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie reprezentowali: Pani Małgorzata Sztoldman i Pan Piotr Dąbrowski, a Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Radzikowie Pan prof. dr hab. Jerzy Czembor i dr inż. Grzegorz Gryziak. Gościliśmy również Pana Konrada Buczkowskiego – Regionalnego Menedżera firmy DLF Seeds&Science – przedstawiciela na Polskę.

Zaproszeni prelegenci przedstawili wykłady nt.:

„Praktyczna rola wykorzystania projektu AGROBANK w doradztwie rolniczym” - Katarzyna Boczek, Zastępca  Dyrektora Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.

Odpowiedz projektu AGROBANK na wyzwania nowoczesnego rolnictwa, prezentacja produktów projektowych” - prof. dr hab. Jerzy H. Czembor, Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – Państwowy Instytut Badawczy w Radzikowie.

„Odmiana ważnym czynnikiem w intensyfikacji produkcji roślinnej” - prof. dr hab. Krystyna Zarzecka – Instytut Rolnictwa i Ogrodnictwa UPH w Siedlcach.

Polski System przechowalnictwa i wykorzystania zasobów genowych” - dr Grzegorz Gryziak, Krajowe Centrum Roślinnych Zasobów Genowych, Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – Państwowy Instytut Badawczy w Radzikowie.

Wystąpień wysłuchali:

• Dziekan Wydziału Agrobioinżynierii i Nauk o Zwierzętach Pan prof. dr hab. Marek Gugała;
  • Dyrektorzy Instytutu Zootechniki i Rybactwa, Pani dr hab. Dorota Banaszewska, prof. uczelni oraz dr hab. Katarzyna Andraszek, prof. uczelni;
  • Dyrektorzy Instytutu Rolnictwa i Ogrodnictwa, Pan dr hab. Jacek Sosnowski, prof. uczelni i prof. dr hab. Krzysztof Pakuła, prof. uczelni;
  • Opiekunowie i Młodzież z następujących szkół współpracujących z UPH w Siedlcach:

- Zespołu Szkół nr 4 im. Ziemi Podlaskiej w Bielsku Podlaskim

- Zespołu Szkół Rolniczych im. Wincentego Witosa w Ostrożanach

- Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 im. Kazimierza Wielkiego w Siedlcach

- Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wł. St. Reymonta w Sokołowie Podlaskim

- Zespołu Szkół nr 3 im. Władysława St. Reymonta w Łukowie

- Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Krzysztofa Kluki w Rudce

- Zespołu Szkół nr 3 Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Stanisława Staszica w Łosicach

Pomysłodawcą i organizatorem wystawy ,,Dawne gatunki i odmiany zbóż” jest Centrum Doradztwa Rolniczego (CDR) w Brwinowie we współpracy z Instytutem Hodowli i Aklimatyzacji Roślin - Państwowym Instytutem Badawczym (IHAR-PIB) w Radzikowie.

Wystawa jest jednym z elementów realizowanego projektu pt. „Stworzenie bioinformatycznego systemu zarządzania narodowymi zasobami genowymi roślin użytkowych oraz rozwój kapitału społecznego i gospodarczego Polski poprzez ochronę i wykorzystanie tych zasobów w procesie świadczenia usług doradztwa rolniczego”, w skrócie nazywanego Agrobank.

Wystawę można oglądać do 5 października br.

Serdecznie zapraszamy.