Uniwersytet

 VII Ogólnopolska Konferencja Naukowa z cyklu ,,Bezpieczeństwo informacyjne”

W dniu 12 maja 2022 roku w Centralnej Bibliotece Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyła się VII Ogólnopolska Konferencja Naukowa z cyklu „Bezpieczeństwo informacyjne” na temat: „Cyberprzestrzeń i ochrona informacji jako pole zmagań o bezpieczeństwo informacyjne”. Organizatorem wydarzenia był Instytut Nauk o Bezpieczeństwie Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.

Do współorganizacji włączyło się jedenaście podmiotów: Wydział Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania Wojskowej Akademii Technicznej, Wydział Dowodzenia i Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej, Wydział Nauk Społecznych Uczelni Społeczno-Medycznej w Warszawie, Instytut Nauk Społecznych Akademii Katolickiej w Warszawie, Instytut Analizy Ryzyka, Instytut Nauk o Bezpieczeństwie Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, Instytut Nauk o Polityce Uniwersytetu Rzeszowskiego, Instytut Nauk o Wychowaniu Akademii Ignatianum w Krakowie, Kolegium Studiów Zarządzania i Bezpieczeństwa Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku, Centralna Biblioteka Wojskowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Polskie Towarzystwo Nauk o Bezpieczeństwie. Konferencję patronatem honorowym objął Pan Paweł Soloch – Sekretarz Stanu, Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Patronat medialny sprawowały zaś następujące czasopisma naukowe: „De Securitate et Defensione. O Bezpieczeństwie i Obronności”, „Doctrina. Studia społeczno-polityczne” oraz ,,Security Review”.

Otwarcia konferencji dokonała dr hab. Malina Kaszuba, prof. uczelni – Dziekan Wydziału nauk Społecznych UPH w Siedlcach. Głos zabrała także mgr Beata Czekaj-Wiśniewska – Zastępca Dyrektora CBW ds. Ochrony i Promocji Zbiorów. Powitała uczestników konferencji w murach CBW, odczytała list od dr. Jana Tarczyńskiego – Dyrektora CBW i życzyła owocnych obrad. Dr hab. Stanisław Topolewski, prof. uczelni – Przewodniczący Komitetu naukowego, Dyrektor Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie Wydziału Nauk Społecznych UPH w Siedlcach – dokonał natomiast przywitania zarówno osób funkcyjnych, przybyłych na obrady z różnych podmiotów naukowych, badawczych, samorządowych, jak też prelegentów oraz słuchaczy.
Łącznie referaty wygłosiło 31 prelegentów reprezentujących 16 uczelni wyższych oraz administrację na szczeblu rządowym i samorządowym. Obradowano w sześciu panelach. Rozważania, analizy i dyskusje skoncentrowano wokół prawnych i instytucjonalno-organizacyjnych uwarunkowań zapewniania bezpieczeństwa informacyjnego. Podjęto problematykę przestępczości w cyberprzestrzeni oraz walki informacyjnej i dezinformacji. Pochylono się również nad obecnymi i przyszłymi korzyściami związanymi z informacyjnym wykorzystaniem cyberprzestrzeni. Dyskutowano także kwestie szans, wyzwań i zagrożeń wynikających z stosowania nowych technologii w infosferze.

dr Daria Krzewniak

Fotogaleria