Za nami kolejne wydarzenie kulturalne. 8 grudnia 2022 r., w Galerii_A Wydziału Nauk Humanistycznych odbyła się wystawa  "Od FeCl3 do CuSO4 - Druk wklęsły Anny Perłowskiej-Weiser".

Anna Perłowska –Weiser - Absolwentka Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Od 2000 roku jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym na macierzystej uczelni. W 2020 uzyskała stopień doktora habilitowanego w dziedzinie sztuki na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Prowadzi zajęcia z zakresu grafiki warsztatowej, w technikach druku wklęsłego w Katedrze Grafiki Warsztatowej.
Autorka kilkunastu wystaw w kraju i za granicą. W tym m.in:

wystawy indywidualne
2022- Anna Perłowska-Weiser Od Krajobrazu twarzy do twarzy krajobrazów, Galeria ASP, Dom Angielski, Gdańsk
2019- Matryce podróżne Galeria Stuki Współczesnej, Włocławek
2018- Izrel dwóch matryc Galeria PWW, Zielona Góra
2017- Tiefdruk Grafiken von Anna Perłowska-Weiser SPK im. Królowej Rychezy, Konsulat Generalny RP, Kolonia, Niemcy

wystawy zbiorowe
2022 - III Ogólnopolski Konkurs Grafiki Artystycznej Grafiteka 2022, Galeria Domu Artysty Plastyka, Warszawa
2022- Artyści Sztuk Wizualnych UMCS. Wystawa z okazji Jubileuszu 50-lecia kształcenia artystycznego na UMCS
2022 - XVIII Międzynarodowego Konkursu Małej Formy Graficznej i Ekslibrisu Ostrów Wielkopolski 2022, Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, Ostrów Wielkopolski
2022- 12. Międzynarodowego Biennale Miniatury ,,Częstochowa 2022” Ośrodku Promocji Kultury, Częstochowa
2021 - Narrations, RIPPL Galerry, Rippl- Rónai Institute of Arts in Kaposvár, Węgry
2020 - Postawy 2. Centrum Spotkania Kultur, Lublin
2019 - China & Polish Art Exchange Exhibition, He Shuifa Art Museum Shaoxing, Chiny
2019 – Printmasters from Poland Chiang Mai Art. Museum, Chiang Mai, Tajlandia
2019 - Lublin meets New York A.R. Gallery, Brooklin New York, USA

Proces tworzenia matryc jest żmudny. Polega na polerowaniu blachy, zakładaniu werniksu, kalafonii, zapiekaniu, rysowaniu i trawieniu (anna Perłowska-Weiser trawi swoje prace w chlorku żelaza lub siarczanie miedzi). Powstałą matryce odbija na papierze albo multiplikuje ją, przysłaniając niektóre elementy innymi - ta rzemieślnicza strona pracy sprawia, że zostaje w nią tchnięta dusza. Inspiracją do powstania grafik są spotkania z ludźmi oraz wspomnienia tych spotkań. Odbijają się w nich echa lektur, ślady podróży, nierzeczywiste przenika się z rzeczywistym. Wystawa ta jest podsumowaniem dotychczasowej drogi twórczej, zestawieniem doświadczeń technologicznych oraz poruszanych tematów.

Kurator: dr Marcin Sutryk

druk wklesly