tytulowe
8 września 2018 r. w Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym odbyło się po raz czwarty Narodowe Czytanie, po raz pierwszy organizowane wspólnie z Archiwum UPH. W tym roku wspólnie czytaliśmy „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego oraz wybrane teksty z  Antologii Niepodległości. Tym samym rozpoczęliśmy cykl wydarzeń związanych ze 100-leciem odzyskania Niepodległości. Wydarzenie odbyło się w ogrodzie za Pałacem Ogińskich w pięknej kwiatowej scenerii. Na gości czekała niespodzianka – występ zespołu folklorystycznego Folk Lacki, który w pięknym stylu zaprezentował pieśni ludowe i narodowe. Po raz pierwszy także łączyliśmy się na żywo z Białorusią - dzięki temu nasze Narodowe Czytanie mogli zobaczyć i wspólnie z nami czytać Konsul Generalny RP w Brześciu Jerzy Rymanowski oraz jego goście.

Czytanie fragmentem o Siedlcach rozpoczął Prezydent Miasta Wojciech Kudelski, następnie przy mikrofonie zasiadła JM Rektor prof. dr hab. Tamara Zacharuk. Kolejne fragmenty czytali: Kanclerz UPH dr Ireneusz Chrząścik, absolwentka UPH Lidia Świć, Starosta Siedlecki Dariusz Stopa, dyrektor WUP w Warszawie filia w Siedlcach i radny Rady Miasta Siedlce Piotr Karaś, dyrektor ZUS w Siedlcach Marek Paczuski, dyrektor SP nr 4 w Siedlcach Przemysław Anusiewicz, dyrektor I KLO w Siedlcach ks. Jacek Świątek,  mieszkańcy Domu nad Stawami Feliksa Wyżywniak oraz Paweł Zakrzewski, wiceprzewodniczący Rady Miasta Siedlce Robert Chojecki, Karolina Gałgan, absolwentka UPH, Wójt Gminy Siedlce dr Henryk Brodowski, Sekretarz Rady Powiatu oraz pomysłodawca i opiekun zespołu „Folk Lacki” Andrzej Rymuza, wójt Gminy Kotuń Grzegorz Góral, prezes siedleckiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” i Radny Rady Miasta Siedlce Jacek Myszkowski, dyrektor Łukowskiego Ośrodka Kultury Grzegorz Skwarek, pisarka i dziennikarka „Tygodnika Siedleckiego” - Mariola Zaczyńska, Monika Półbratek z Radia Eska, zastępca kierownika Działu Penitencjarnego Zakładu Karnego w Siedlcach por. Marta Kuźma, oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach kom. Agnieszka Świerczewska, oficer prasowy Komendy Miejskiej PSP w Siedlcach mł. bryg. Paweł Kulicki, spadochroniarze Anna i Adrian Wróblewscy oraz Aneta Abramowicz-Oleszczuk oraz dr Rafał Dmowski.

Spotkanie poprowadzili pani mgr Ewa Nasiłowska, kierownik Działu Promocji oraz pan dr Rafał Dmowski, dyrektor Archiwum UPH.

Zapraszamy już za rok do ogrodu za Pałacem Ogińskich na kolejne Narodowe Czytanie.

Relacje z Narodowego Czytania w naszym Uniwersytecie:
Tygodnik Siedlecki, Przedwiośnie migane i na telemoście
TV Wschód, Narodowe Czytanie w UPH,narodowe-czytanie-w-uph