warsztaty soroban 01

Na Wydziale Nauk Ścisłych UPH odbyła się konferencja i warsztaty „Soroban – komputer w głowie”. Wydarzenie to zostało przeprowadzone wspólnie z Akademią Sorobanu – Japońską Szkołą Matematyki Ishido-Shiki. Wzięli w nim udział goście z Japonii: Kenichi Ishido – mistrz sorobanu, przewodniczący Soroban Foundation of Japan, twórca szkoły Ishido-Shiki, Sugiyama Natsuho i Harumi Hayashi - nauczyciele japońskiej szkoły sorobanu Ishido-Shiki. Podczas spotkania goście zademonstrowali możliwości obliczeniowe, pokazali jak wyglądają lekcje w japońskiej szkole matematyki i opowiedzieli o japońskich metodach nauczania. Słuchacze dowiedzieli się jakie efekty można osiągnąć stosując japońskie metody rozwoju zdolności arytmetycznych.

W części warsztatowej można było spróbować liczenia na sorobanie. Zademonstrowano szybkie obliczenia dla wszystkich chętnych, którzy przybyli na to wydarzenie: dzieci szkół różnych szczebli, nauczycieli, rodziców i studentów. Omówiono również wpływ sorobanu na rozwój umysłowy. W trakcie konferencji odbyła się także uroczystość wręczenia pierwszym Polakom japońskich certyfikatów potwierdzających umiejętność rachowania na sorobanie, Patronat nad wydarzeniem objęli JM Rektor prof. dr hab. Tamara Zacharuk i Mazowiecki Kurator Oświaty Aurelia Michałowska.

Zobacz na ten temat również:

Zdjęcia: Adam Bobryk