wigilia polska 01
W sobotę 14 grudnia odbyła się Wigilia polska – spotkanie opłatkowe dla uczestników Kursu Przygotowawczego oraz studentów Erasmus+, studiujących w Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach. Wigilię zorganizował Dział Nauki i Współpracy z Zagranicą wraz z Ośrodkiem Języka Polskiego i Kultury Polskiej we współpracy z Uczelnianym Ośrodkiem Kultury. W Wigilii wzięli też udział zaproszeni goście, w tym kadra nauczycieli, prowadzących zajęcia w ramach Kursu Przygotowawczego.

Spotkanie opłatkowe – w duchu Świąt Bożego Narodzenia – pozwoliło cudzoziemcom na poznanie polskiej tradycji, kultury i religii oraz doświadczenia zwyczajów typowo polskich, jak łamanie się opłatkiem, wspólne śpiewanie kolęd czy posmakowanie tradycyjnych polskich potraw wigilijnych.

Słowo wstępne do zgromadzonych gości wygłosiła dr hab. Beata Walęciuk-Dejneka, kierownik Kursu / Ośrodka Języka Polskiego i Kultury Polskiej, a błogosławieństwa Bożego udzielił duszpasterz akademicki ks. Tomasz Małkiński.

Wyjątkowym wydarzeniem w trakcie Wigilii był spektakl teatralny pt. Gdy Bóg podróżuje koleją – Jasełka w wykonaniu aktorów – uczestników Kursu Przygotowawczego:

• Ytalia Lavalle (Peru) – Maryja
  • Jesus Dante Ramirez Lopez (Meksyk) – Józef
  • Andrei Staravoitau (Białoruś) – Młody Chłopak
  • Valeryia Shpakovich (Białoruś) – Bogata Żona
  • Pavel Halavach (Białoruś) – Bogaty Mąż
  • Yana Sviatsilnikava (Białoruś) – Anioł
  • Yana Zhvirko (Białoruś) – Reporterka
  • Ftsum Gebreyohannes (Etiopia) – Kolejarz.

To krótkie, ale bardzo wymowne przedstawienie prawdziwego przesłania Świąt Bożego Narodzenia, w reżyserii Łukasza A. Wawryniuka, wywołało gromkie brawa i uznanie dla wystąpienia cudzoziemców w języku polskim.

Zwieńczeniem Wigilii było smakowanie potraw wigilijnych i wspólne śpiewanie kolęd przy dźwiękach gitary.