Pracownicy

W dniu 10 września br. odbyło się pierwsze w nowej kadencji, już dwunastej w historii Wydziału Przyrodniczego, zwyczajne posiedzenie Rady Wydziału. Dziekan, Pan prof. Piotr Guliński, wręczył powołania  wszystkim członkom wybranym przez społeczność akademicką Wydziału na kadencję 2008-2012 i życzył im zadowolenia oraz owocnej pracy na rzecz dalszego rozwoju Wydziału.

    Jeszcze przed wakacjami Rada Wydziału Przyrodniczego nadała kolejne dwa stopnie naukowe doktora habilitowanego:
    W dniu 18 czerwca br. odbyło się kolokwium habilitacyjne Pani dr Barbary Symanowicz, starszego wykładowcy w Katedrze Gleboznawstwa i Chemii Rolniczej. Pani Doktor napisała i wydała rozprawę naukową zatytułowaną: Przydatność kompostów otrzymanych na bazie osadów ściekowych w nawożeniu kukurydzy. Zarówno publikacja, jak i cały dotychczasowy dorobek naukowy, dydaktyczny i organizacyjny zostały ocenione pozytywnie przez czterech recenzentów, w osobach: Pani prof. dr hab. Romualdy Jabłońskiej-Ceglarek, przedstawiciela naszej Rady Wydziału oraz Panów Profesorów: Zdzisława Ciećko z Katedry Chemii Środowiska Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Janusza Hermanna z Katedry Chemii Środowiska Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy i Krzysztofa Kuczewskiego z Zakładu Infrastruktury i Techniki Sanitarnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Rada Wydziału po wysłuchaniu kolokwium, wykładu habilitacyjnego pt. Węgiel brunatny w rolnictwie i ochronie środowiska oraz po dyskusji, nadała dr Barbarze Symanowicz stopień naukowy doktora habilitowanego nauk rolniczych w dyscyplinie agronomia.

    Wynikiem wieloletniej, wytężonej pracy badawczej Pani dr Barbary Biesiada-Drzazga, adiunkta w Katedrze Metod Hodowlanych, Hodowli Drobiu i Małych Przeżuwaczy było napisanie i wydanie rozprawy naukowej zatytułowanej Intensywny odchów gęsi – możliwością wskaźników produkcyjnych i ekonomicznych oraz jakości surowca rzeźnego. Zarówno praca, jak i cały dotychczasowy dorobek naukowy, dydaktyczny i organizacyjny Pani Doktor zostały ocenione pozytywnie przez czterech recenzentów, którymi byli: Panie Profesor Anna Litwińczuk z Katedry Towaroznawstwa i Przetwórstwa Surowców Zwierzęcych Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Barbara Klocek, przedstawicielka naszej Rady Wydziału oraz Panowie Profesorowie: Jan Jankowski z Katedry Drobiarstwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i Juliusz Książkiewicz z Instytutu Zootechniki w Krakowie. W dniu 23 czerwca br. Rada Wydziału Przyrodniczego wraz z recenzentami wysłuchawszy kolokwium dr B. Biesiada-Drzazga, wykładu habilitacyjnego zatytułowanego Prawie cała prawda o jaju oraz po dyskusji, podjęła uchwałę o nadaniu Pani Doktor stopnia naukowego doktora habilitowanego nauk rolniczych w dyscyplinie zootechnika.

    Obu Paniom serdecznie gratulujemy, życząc rychłego awansu zawodowego oraz wielu sukcesów naukowych na dalszej drodze rozwoju.

    W dniu 3 lipca br., przed Komisją Doktorską, odbyła się publiczna obrona rozprawy doktorskiej zatytułowanej Oddziaływanie wybranych insektycydów stosowanych do zwalczania stonki ziemniaczanej Leptinotarsa decemlineata Say na cechy jakościowe bulw ziemniaka jadalnego, autorstwa Pani mgr Bogumiły Zadrożniak, absolwentki studiów doktoranckich z rocznika 2008. Promotorem w przewodzie doktorskim Pani Magister była Pani prof. Krystyna Zarzecka. Na wniosek Komisji, Rada Wydziału w dniu 10 września br. nadała Pani Magister stopień doktora nauk rolniczych w dyscyplinie agronomia.
    Gratulujemy osiągniętego sukcesu naukowego i życzymy jeszcze wielu osiągnięć na obranej drodze naukowej.

    Miło poinformować Czytelników, iż profesorowie zatrudnieni na Wydziale Przyrodniczym pełnią różne funkcje społeczne nie tylko w Uczelni Siedleckiej, ale również w wielu towarzystwach i organizacjach naukowych. I tak:

    Pan prof. Stanisław Kondracki został powołany przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w skład Rady Naukowej Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, na kadencję 2008-2012.

    Pan prof. Stanisław Kalembasa, na wniosek Wydziału Nauk Rolniczych, Leśnych i Weterynaryjnych Polskiej Akademii Nauk, pełni funkcję Zastępcy Przewodniczącego Komitetu Narodowego d.s. Współpracy z Międzynarodową Unią Gleboznawczą (IUSS).

    Pani Profesor Wanda Wadas, na mocy decyzji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, została członkiem Rady Naukowej Instytutu Warzywnictwa w Skierniewicach, w VI kadencji 2008-2012.

    Panią Profesor Krystynę Zarzecką,  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi powołała w skład Rady Naukowej Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Radzikowie, na XV kadencję 2008-2012.

    Gratulujemy i wyrażamy przekonanie, że uczestnictwo Państwa w pracach organizacji naukowych przyczyni się do rozszerzenia współpracy pomiędzy naukowcami i praktyką rolniczą.

    Informujemy, że:

    W dniu 30 września br. o godz. 10, w budynku przy ul. B. Prusa 14 odbędzie się egzamin wstępny na studia doktoranckie. Wszystkich kandydatów serdecznie zapraszamy.

    Kontynuując wieloletnią tradycję, Dziekan i Rada Wydziału Przyrodniczego zapraszają absolwentów rocznika 2008, pracowników i wszystkich chętnych, do wzięcia udziału w uroczystym wręczeniu dyplomów, które odbędzie się w dniu 25 października br. o godz. 11 w auli im. J. Skolasińskiego, w budynku Instytutu Biologii przy ul. B. Prusa 12.


Przygotowała:
Anna Szlauer