Studenci

Festiwal Nauki i Sztuki 2008
W dniach 16 – 19 października 2008 roku odbył się w Siedlcach X Festiwal Nauki i Sztuki. Przygotowała go Akademia Podlaska przy współpracy z Wyższą Szkołą Finansów i Zarządzania i innymi instytucjami i organizacjami realizującymi cele z zakresu nauki i edukacji. Były wśród nich: Siedleckie Towarzystwo Naukowe, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Szkoła Festiwalu Nauki w Warszawie, Fundacja BioEdukacji, Centrum Nauki Kopernik, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, Muzeum Regionalne, Zespół Szkół Muzycznych, Mazowieckie Biuro Planowania Regionalnego – Oddział Terenowy w Siedlcach, Miejski Ośrodek Kultury, Nadleśnictwo Siedlce, Nadbużański Park Krajobrazowy, Liga Ochrony Przyrody ZO w Siedlcach, Auto Podlasie Sp. z. o.o., Dom Pomocy Społecznej „Dom nad Stawami”, Zakład Utylizacji Odpadów, PROJEKTOR – Wolontariat Studencki, Biblioteka Główna AP, Biblioteka Pedagogiczna, Exclusive Polska i inne organizacje i instytucje. Jak co roku Głównym sponsorem Festiwalu był Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.


Ogółem organizatorzy zaproponowali publiczności ponad 50 różnych propozycji programowych, wśród których były wykłady, ćwiczenia, zajęcia warsztatowe, spotkania dyskusyjne, wystawy, konkursy.
W dniu rozpoczęcia Festiwalu, przed Pałacem Ogińskich, który pełni funkcję reprezentacyjnego budynku Akademii Podlaskiej, Rektor prof. dr hab. Antoni Jówko, w obecności znakomitych gości w osobach prof. dr hab. Magdaleny Fikus przewodniczącej Rady Upowszechniania Nauki przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk, prof. dr hab. Jana Madeya wiceprzewodniczącego Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego i jednocześnie przewodniczącego Rady ds. Edukacji Informatycznej i Medialnej przy Ministrze Edukacji oraz prof. dr hab. Andrzeja Grzywacza przewodniczącego Wydziału V Nauk Rolniczych, Leśnych i Weterynaryjnych Polskiej Akademii Nauk i innych osób reprezentujących różne instytucje z naszego regionu, w uroczysty sposób posadzili dąb i odsłonili tablicę pamiątkową poświęconą temu wydarzeniu. Drzewo otrzymało nazwę „Popularyzator Nauki” dla upamiętnienia 40 rocznicy założenia uczelni w Siedlcach i podkreślenia faktu jej zaangażowania w upowszechnianie wiedzy. W ten symboliczny sposób, w ramach programu X Festiwalu Nauki i Sztuki w Siedlcach, zostały zainaugurowane obchody roku jubileuszowego. Uroczystość tą przygotowano we współpracy z Duszpasterstwem Akademickim, Nadbużańskim Parkiem Krajobrazowym, Nadleśnictwem Siedlce, Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Auto Podlasie Sp. z. o.o., Przedsiębiorstwem Usług Handlowych „ODMET” Sp. z.o.o. oraz Polimexem-Mostostal S.A. Galeria fotografii z tej uroczystości znajduje się na stronie internetowej AP:

Dąb na czterdziestolecie

oraz na stronie:

http://www.ib.ap.siedlce.pl/X%20FESTIWAL%20foto.htm, gdzie zamieszczono wiele zdjęć dokumentujących całą imprezę.

Tradycyjnie zorganizowana była kawiarenka festiwalowa, w której toczyły się naukowe dyskusje „oko w oko z profesorem”, przed i po wygłoszonych wykładach. Realizowany był także program edukacyjny „Zakupy bez folii” – „Robiąc zakupy myśl o środowisku - Nie daj się zafoliować!” oraz „Z siecią na łowy. Z siatką na zakupy!” Ten drugi program skorelowany był z blokiem tematycznym wykładowo - ćwiczeniowym „Sekretne życie pająków”. W tegorocznym programie w sposób kompleksowy przedstawiona została arachnologia, w której Instytut Biologii AP ma liczące się w świecie osiągnięcia, co doceniono powierzając mu organizację w 2010 roku światowego kongresu arachnologicznego.
Należy odnotować fakt, że z tegorocznym Festiwalem połączonych było kilka wystaw, wśród których dwie zasługują na szczególne wyróżnienie. Pierwsza, to wystawa fotografii Janusza Gajosa zorganizowana przez Akademicką Galerię Fotografii AP. Informację na jej temat można przeczytać na stronie internetowej www.artinfo.pl. Druga, to wystawa „Ekslibris przyrodniczy”, przygotowana w Bibliotece Głównej AP przez Pana dr Krzysztofa Kmiecia.
W czasie trwania Festiwalu, już po raz szósty wręczono Medale Mazowieckiej Niezapominajki za społeczną pracę prośrodowiskową. W tym roku otrzymało je łącznie 7 osób i instytucji. Ich wykaz znajduje się na stronie internetowej Festiwalu www.festiwal.ap.siedlce.pl . Tam też zamieszczony jest plik z tegorocznym, zrealizowanym już programem.
Warto dodać na zakończenie, że Festiwal w Siedlcach przyciąga nie tylko mieszkańców Siedlec i okolic. W tym roku odwiedziły nas grupy młodzieży z Chełma, Warszawy, Garwolina, Łukowa, Sokołowa Podlaskiego, Węgrowa i innych miejscowości. Wzrasta zatem ranga Festiwalu i zasięg jego edukacyjnego oddziaływania. To cieszy i pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość, na kolejny październik.
Wszystkim osobom i instytucjom, które były zaangażowane w przygotowanie Festiwalu składam serdeczne podziękowanie. Dziękuję także naszym gościom, patronom honorowym i sponsorom, a także wszystkim uczestnikom.

                           
Opracował: Ryszard Kowalski



Dr Ryszard Kowalski
Instytut Biologii
Akademia Podlaska
Ul. B. Prusa 12
08-110 Siedlce
Tel. 025 6431201, 6431206
Tel. kom. 0602688622