tytułowe
22 września 2017 r. w Auli Wydziału Humanistycznego UPH odbyła się II edycja Warsztatów z okazji XVI Europejskiego Dnia Języków zorganizowanych przez Studium Języków Obcych (mgr Joanna Madej-Borychowska) i Dział Promocji (mgr Anna Bobryk). W spotkaniu wzięło udział ponad 300 uczniów wraz z opiekunami ze szkół ponadgimnazjalnych z Siedlec i okolic.

Celem warsztatów było promowanie wśród młodzieży uczenia się języków, ukazanie pozytywnych aspektów różnorodności językowej, jak również podniesienie świadomości dotyczącej wagi uczenia się języków przez całe życie, zarówno na potrzeby kariery zawodowej, zwiększenia mobilności czy udziału w wymianie międzynarodowej jak i nawiązywania kontaktów.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli JM Rektor UPH prof. nzw. dr hab. Tamara Zacharuk oraz Prezydent Miasta Siedlce Wojciech Kudelski.

Gości powitała Pani mgr Ewa Wyrzykowska, Kierownik Studium Języków Obcych UPH, która podkreśliła wagę uczenia się języków przez całe życie oraz konieczność komunikatywnego posługiwania się językami obcymi na potrzeby kariery zawodowej, współpracy międzynarodowej czy kontaktów osobistych, zwracając przy tym uwagę na wielojęzyczność populacji Europy. Następnie głos zabrała Pani dr Adriana Pogoda-Kołodziejak, Prodziekan Wydziału Humanistycznego UPH, która podkreśliła, że warto znać biegle więcej niż jeden język obcy, zachęcając do podejmowania studiów filologicznych oferujących możliwość doskonalenia dwóch wybranych języków.

Pierwszą prezentację poprowadziła Pani mgr Karolina Maliszewska, przedstawiciel Oxford University Press, która pokazała uczestnikom jak można sobie ułatwić naukę języka korzystając z nowoczesnych technologii jak również aplikacji komputerowych i na urządzenia mobilne. Kolejne wystąpienie, przygotowane przez Joannę Madej-Borychowską, poświęcone było technikom ćwiczenia i usprawniania pamięci – mnemotechnikom oraz mapom myśli i ich zastosowaniu w nauce języków obcych. Uczestnicy mieli również okazję zapoznać się z programami komputerowymi do tworzenia map myśli oraz przećwiczyć zapamiętywanie informacji z zastosowaniem wybranych mnemotechnik. Z kolei, mgr Agnieszka Laszuk pokazała jak umiejętnie wykorzystać piosenki do nauki języków obcych i dobrze się przy tym bawić.

Autor zdjęć: mgr Aleksander Skums