Uniwersytet

W dnia 19-21.10.2023 r. odbyła się jubileuszowa 25-ta edycja Festiwalu Nauki i Sztuki w Siedlcach. Siedlecki Festiwal jest drugim, po Festiwalu Nauki w Warszawie, najstarszym festiwalem nauki w Polsce i w tym roku z wielką radością świętowaliśmy srebrny jubileusz.

Festiwal Nauki to okazja do spotkania z badaczami, reprezentującymi różne dyscypliny naukowe i pochodzącymi z wielu ośrodków naukowych. To miejsce, gdzie można zdobyć nową wiedzę, poznać ciekawych ludzi i ich badawcze pasje, usłyszeć o najnowszych odkryciach i trendach w nauce. To także miejsce, gdzie rodzą się zainteresowania młodych ludzi, a może nawet zapadają decyzje o wyborze przyszłej drogi zawodowej.

Program tegorocznego Festiwalu był bardzo bogaty i zróżnicowany, a wydarzenia festiwalowe obywały się w wielu miejscach na wszystkich wydziałach naszego Uniwersytetu, a także poza jego murami.

Sesja inaugurująca 25-tego Festiwal Nauki i Sztuki w Siedlcach odbyła się w auli im. J. Skolasińskiego w Instytucie Nauk Biologicznych, gdzie rozpoczęła się historia Festiwalu i gdzie odbywały się jego pierwsze edycje. Uroczystego otwarcia Festiwalu dokonał Prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą dr hab. inż. Zbigniew Karczmarzyk, prof. uczelni.

Podczas Festiwalu po raz 19-ty wręczono Medale Polskiej Niezapominajki. Medal ten ustanowiony został przez przyrodników i przyznawany jest osobom, które z ogromnym poświęceniem i pasją podejmują działania prośrodowiskowe oraz popularyzują wiedzę.

W tym roku Kapituła Medalu Polskiej Niezapominajki obradowała w składzie:

dr hab. Marzena Stańska, prof. UPH – przewodnicząca

dr Ryszard Kowalski, mgr Barbara Mileszczyk, prof. dr hab. Marek Żabka – członkowie.

Na posiedzeniu w dniu 28 września 2013 r. Kapituła wyłoniła 6 Laureatów tego wyróżnienia. Są nimi:

1. Urszula Tom (Tomasiuk) - poetka, za przyrodniczą wrażliwość wyrażaną w swojej twórczości.

2. Ewelina Puścian - nauczycielka biologii i chemii w Małkini Górnej, za przyrodniczą pasję i edukację przyrodniczą uczniów i lokalnej społeczności.

3. Justyna Kierat - doktor nauk biologicznych, UJ, za badania nad pszczołami w środowisku przyrodniczym, przyrodnicze publikacje i liczne spotkania popularyzujące wiedzę przyrodniczą.

4. Kazimierz Nóżka - leśnik z Nadleśnictwa Baligród, Leśnictwo Polanki, za ochronę przyrody, edukację przyrodniczą i promocję Bieszczad.

5. Marcin Scelina - leśnik z Nadleśnictwa Baligród, Leśnictwo Roztoki, za ochronę przyrody, edukację przyrodniczą i promocję Bieszczad.

6. Wiktor Niedzicki - popularyzator nauki, za popularyzację wiedzy.

Uroczystego wręczenia Medali Polskiej Niezapominajki dokonał JM Rektor Uniwersytetu w Siedlcach prof. dr hab. Mirosław Minkina.

Serdecznie gratulujemy wszystkim tegorocznym laureatom Medalu Polskiej Niezapominajki!

Podczas Festiwalu w dniu 19.10.2023 r. dokonano uroczystego posadzenia dębu o nazwie „Naukowiec” dla upamiętnienia 55 rocznicy powołania Uczelni w Siedlcach oraz 25 rocznicy Festiwalu Nauki i Sztuki. Drzewko zostało podarowane przez Nadleśnictwo Siedlce. Dąb „Naukowiec” został posadzony na placu przed Pałacem Ogińskich – siedzibą Rektoratu Uniwersytetu w Siedlcach. Wszystkie osoby obecne na uroczystości  podpisały pamiątkowy Certyfikat, który będzie przechowywany w naszym Uniwersytecie.

Do zobaczenia za rok na 26-tym Festiwalu Nauki i sztuki w Siedlcach!

Fotogaleria