18 października br. odbył się III. Kongres Kultury Diecezji Siedleckiej.

Kongres otworzył JM Rektor prof. dr hab. Mirosław Minkina i podkreślił, że:

„współczesny Uniwersytet, oprócz funkcji dydaktycznej i badawczej, ma do spełnienia  niezwykle ważne zadanie, jakim jest budowanie szerokiej i otwartej społeczności, opartej na europejskich wartościach, których źródła wypływają z dziedzictwa chrześcijańskiego”.

Szeroka formuła Kongresu była okazją do integracji środowiska kultury, twórców i działaczy z miejskich i gminnych ośrodkach kultury, muzeach, bibliotekach, także do artystów, przedstawicieli świata mediów, pasjonatów i propagatorów kultury.

W Kongresie wzięli udział : Jego Ekscelencja Ordynariusz Diecezji Siedleckiej ks. Biskup Kazimierz Gurda

Jego Magnificencja prof. dr hab. Robert Tyrała – Rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Pani Maria Koc – marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej,

Pan Sławomir Skwarek – posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

Odbyły się panele tematyczne, w których uczestniczyli:

Kultura i biznes : Giełda Papierów Wartościowych (Marek Dietl) Warszawska Izba Gospodarcza (Marek Traczyk),Diecezjalne Duszpasterstwo Przedsiębiorców „Engedi” (Halina Tudek), Polskie Towarzystwo Gospodarcze (Michał Osiej) Wschodnia Izba Gospodarcza (Zenon Chodowiec) PGE Dystrybucja S.A. (Jarosław Kwasek) Prowadzenie: Tomasz Marciniuk (Dyrektor Departamentu Komunikacji GPW w Warszawie).

Kultura a pandemia. Kultura a regionalna sytuacja geopolityczna:

Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach (Artur Mydlak) Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie (Paweł Pawłowski) Departament Kultury Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie (Izabela Stelmańska) Sławomir Skwarek, Poseł, Sejmowa Komisja ds. Kultury i Środków Przekazu Maria Koc, Senator, Etnograf i Antropolog Kultury Prowadzenie: Paweł Kryszczuk (Katolickie Radio Podlasie, SOK w Sokołowie Podlaskim).

Kultura i czytelnictwo : Biblioteka Narodowa w Warszawie (Tomasz Makowski) Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Lublinie (Tadeusz Sławecki) Biblioteka Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie (Sebastian Wojnowski)Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach (Ewelina Raczyńska) Gminna Biblioteka Publiczna w Starych Kobiałkach (Iwona Brodzik) Biblioteka WSD Diecezji Siedleckiej (ks. Wojciech Hackiewicz)Instytut Książki (Dariusz Jaworski) Prowadzenie: Ewa Kozarska (Dyrektor Biblioteki UPH w Siedlcach).

Kultura i turystyka chrześcijańska:

Polska Organizacja Turystyki (Rafał Szmytke) Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach (ks. Łukasz Piórkowski)Muzeum Diecezjalne w Siedlcach (ks. Robert Mirończuk)Muzeum Regionalne w Siedlcach (Sławomir Kordaczuk) Sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich (ks. Jacek Guz).