Uniwersytet

7 września 2023 roku Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach stał się miejscem wyjątkowego wydarzenia kulturalnego. W ramach akcji "Narodowe czytanie" odbyło się publiczne czytanie jednego z najważniejszych dzieł polskiej literatury – "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.

Przy pięknej pogodzie, w otoczeniu zieleni Pałacu Ogińskich, zgromadziło się blisko dwieście osób – zarówno studentów, pracowników uczelni, lecz przede wszystkim – uczniom siedleckich szkół średnich, chcących uczestniczyć w tej literackiej uczcie. Wydarzenie rozpoczęło się od krótkiego wprowadzenia na temat powieści i jej znaczenia w kanonie literatury polskiej.

Czytelnicy przekazywali sobie kolejne fragmenty powieści, ożywiając postacie i historie opisane na kartach tej nieśmiertelnej książki. Było to wyjątkowe doświadczenie – słuchać jak wspólnota akademicka i lokalna oddaje hołd wielkiej polskiej pisarce i oddycha jednym tchem z bohaterami "Nad Niemnem".

W przerwach między czytaniem miał miejsce niecodzienny koncert. Freestylowiec Sor Słowak na żywo rapował kolejne utwory,  które miały jeden wspólny mianownik – „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

Organizatorzy "Narodowego czytania Nad Niemnem" w Siedlcach zapewnili, że będzie to stała tradycja uniwersytetu, podkreślając rolę kultury i literatury w życiu społecznym i akademickim.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólne przeżycie tego niezwykłego dnia, a w szczególności uczniom: 1 LO im. B. Prusa w Siedlcach, 2 LO im. Królowej Jadwigi w Siedlcach, 4 LO im. St. Żółkiewskiego w Siedlcach, ZSP nr 1 w Siedlcach, ZSP nr 2 w Siedlcach. Czekamy na kolejne edycje "Narodowego Czytania" na naszym Uniwersytecie!

Fotogaleria