Gimbernat AWARD1
W dniach 23-25 września 2021 roku odbył się doroczny kongres Americas Hernia Society w Austin, TX, USA. Podczas konferencji przedstawiono liczne doniesienia naukowe dotyczące leczenia przepuklin i defektów powłok brzusznych. Podczas Kongresu dr hab. n. med. Kryspin Mitura, prof. uczelni z Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu zaprezentował dwie prace, w których omówił wyniki leczenia przepuklin pachwinowych z wykorzystaniem innowacyjnych technik.

W trakcie Kongresu dokonano wyboru najlepszych prac naukowych w sześciu kategoriach. W kategorii „The Best International Paper” specjalnie powołana komisja składająca się z międzynarodowych ekspertów przyznała pierwszą nagrodę – Gimbernat Award, dr hab. Kryspinowi Miturze za pracę dotyczącą odległych wyników leczenia przepuklin sposobem Desardy z wykorzystaniem własnych tkanek chorego.

W ocenie doniesień komisja brała pod uwagę oryginalność pracy, jej doniosłość i możliwość klinicznego zastosowania przedstawionych wyników. Nagroda Gimbernata przyznawana jest tylko raz w roku od 2017 roku i w poprzednich latach otrzymali ją chirurdzy z Brazylii (dwukrotnie), Meksyku i Hiszpanii.
Metoda Desardy pozwala na zaopatrzenie przepukliny pachwinowej bez zastosowania materiału syntetycznego, a do wzmocnienia tylnej ściany kanału pachwinowego wykorzystuje się przemieszczony fragment rozcięgna mięśnia skośnego zewnętrznego brzucha. Mimo że obecny standard leczenia wskazuje na rutynowe stosowanie implantów syntetycznych w większości operacji naprawczych, nadal jest grupa chorych, u których nie można zastosować siatki polipropylenowej lub którzy odmawiają jej zastosowania, i właśnie w leczeniu tej grupy chorych metoda Desardy może znaleźć zastosowanie. W Szpitalu Miejskim SP ZOZ w Siedlcach ta innowacyjna technika była zastosowana po raz pierwszy przez dr hab. Kryspin Miturę już w 2003 roku, a placówka ta była jednym z pierwszych dwóch ośrodków w Polsce i w Europie, w których ta technika została wprowadzona do rutynowego stosowania.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!