Uniwersytet

wystawa prac dzieci i młodzieży z Ukrainy

W niedzielę (24 kwietnia) w Pracowni Sztuki na Wydziale Nauk Humanistycznych odbył się wernisaż prac rysunkowych, wykonanych przez dzieci i młodzież z Ukrainy. Obrazki były rysowane, malowane i szkicowane – generalnie wykonane tym, co dzieci miały do dyspozycji. Nie narzucaliśmy tematu, był on dowolny, aby dzieci mogły wyrazić swoje myśli i emocje. W wystawie wzięło udział 58 osób. Prace były różnorodne, ale także przepełnione tym, co wspólne – uczuciem. Wszyscy uczestnicy wystawy dostali nagrody, natomiast dzieci, które nie brały udziały w wystawie mogły sobie wybrać zabawkę z kącika wypełnionego pluszakami. Studenci kierunku Sztuki Plastyczne, należący do koła naukowego EduArt przygotowali warsztaty z rysunku oraz z malarstwa. Każdy uczestnik miał możliwość poczuć się jak prawdziwy artysta stojąc przy sztalugach. Dzieci pilnie i w skupieniu wykonywały prace pod okiem studentów. W A_Galerii znajdował się kącik bajkowego czytania prowadzony przez Irinę Maćko – ukraińska pisarkę. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały bajek, opowiadanych w tak wciągający sposób, że można się było niemal przenieść do wnętrza opowieści. W studio fotograficznym studenci kierunku sztuki Plastyczne wykonywali sesje zdjęciowe uczestników oraz malowali na twarzach dzieci tygryski, motylki czy postacie z bajek. Czekając w kolejce można było bawić się puszczając bańki mydlane lub dostać miecz lub pieska wyczarowanego przez studentów z balonów. Dzieci, które wychodziły na zewnątrz miały do dyspozycji kredę, ubarwiając trotuar swoimi rysunkami.

Z okazji prawosławnych Świąt Wielkanocnych były także zajęcia z wykonywania pisanek, które prowadziła pani Paloma Dios z Ukrainy. Rodzinna, domowa atmosfera stworzyła się przy przygotowanej dla wszystkich uczcie. Wszyscy byli radośni i nie było żadnych różnic ani podziałów. Było pysznie i chyba nikt nie wyszedł głodny.

Całe wydarzenie uświetniała „sekcja muzyczna”, do gitarowego akompaniamentu Denisa Wołoszyna oraz naszego siedleckiego barda Tadeusza Goca wszyscy śpiewali pieśni zarówno polskie jak i ukraińskie. Wszystko to były możliwe dzięki wielu osobom o dobrym sercu, które bezinteresownie zaangażowały się w pomoc przy organizacji wydarzenia.

Organizatorzy spotkania – Ewa Ługowska i dr Marcin Sutryk – pragną podziękować wszystkim, którzy prowadzili warsztaty, piekli ciasta, sekcji technicznej, sprzątającej, firmie PPHU Marker, Caritas Diecezji Siedleckiej, Siostrom Sakramentkom z Siedlec oraz wszystkim, których nie sposób wymienić z imienia i nazwiska z obawy, aby kogoś nie pominąć.

FotogaleriaFotogaleria (Tanya Keda)Fotogaleria (Daniel Sagalovski)