30 maja 2023 r. odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa na temat: „ Rola polityki kryminalnej w zapewnianiu bezpieczeństwa” zorganizowana przez Instytut Nauk o Bezpieczeństwie Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Do współorganizacji włączyły się: Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckiem, Komenda Miejska Policji w Siedlcach, Zakład Karny w Siedlcach oraz Koło Naukowe Kryminologii i Kryminalistyki UPH w Siedlcach.

Konferencję uroczyście otworzył JM Rektor UPH prof. dr hab. Mirosław Minkina. Dyrektor Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie dr hab. Stanisław Topolewski, prof. uczelni powitał współorganizatorów przedsięwzięcia, prelegentów oraz zaproszonych gości.

Wystąpienie wprowadzające wygłosił prof. dr hab. dr h.c. Andrzej Misiuk, który omówił przedmiot polityki kryminalnej w ujęciu prawno-historycznym. Podnoszone podczas konferencji problemy dotyczyły aspektów prawnych, kryminologicznych, jak  i bezpieczeństwa, zarówno z punktu widzenia teoretycznego, jak i praktycznego, w tym: oddziaływanie opinii publicznej w zakresie polityki kryminalnej państwa; działania organów prokuratury i sądów w opinii społecznej; działania państwa w zakresie ochrony społeczeństwa przed naruszeniami ważnych dla niego dóbr, wartości i interesów; działania państwa w zakresie kontroli przestępczości oraz działania zmierzające do podniesienia poziomu bezpieczeństwa społecznego.