W środę 26 października2022 r. w Instytucie Nauk o Zdrowiu gościliśmy amerykańską wolontariuszkę z organizacji Global Volunteers.
Naszym gościem była Pani Marcia Barry- osoba z ogromnym doświadczeniem praktycznym w zakresie organizacji systemu ratownictwa medycznego w Stanie Arizona w USA. Pełnione przez nią funkcje to m.in.:
• Dyrektor w Banner Health Transfer Services,
• Dyrektor Centrum Pourazowego, koordynator badań dotyczących rezydentury chirurgicznej.
• Członek Rady Doradczej ds. Opieki pourazowej w Departamencie Służby Zdrowia Stanu Arizona.
• Członek Rady ds. Medycznych Systemów Ratowniczych w Departamencie Służby Zdrowia w Arizonie.
• Była także Przewodniczącą Rady w Stanie Arizona (rejon centralny) ds. Medycznych Systemów Ratowniczych.
26 października, w ramach spotkań Studenckiego Koła Naukowego Ratownictwa Medycznego przy Instytucie Nauk o Zdrowiu, Pani Dyrektor Marcia Barry wygłosiła wykład pt. “Emergency Medical System and Paramedic Practice in Arizona”.
W spotkaniu uczestniczyli studenci kierunku ratownictwo medyczne, Pan mgr Rafał Zalewski – ratownik medyczny, nauczyciel INoZ na kierunku RM oraz prowadząca spotkanie - Dyrektor Instytutu dr hab. Elżbieta Krzęcio-Nieczyporuk.
Spotkanie z Panią Dyrektor Marcią Barry dało nie tylko możliwość zapoznania się z organizacją systemu ratownictwa medycznego w przyrodniczo-społecznych realiach Stanu Arizona, ale było też doskonałą okazją do dyskusji i doskonalenia znajomości języka angielskiego z zakresu ratownictwa medycznego.