tajemnica floriana

13 czerwca br. w Rektoracie Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach odbyło się spotkanie z panią Chavą Nissimov, znaną izraelską pisarką, wyróżnioną nagrodą Premiera Izraela dla ocalałych z Holocaustu. Chava Nissimov przeżyła zagładę Żydów w czasie II wojny światowej, dzięki pomocy małżeństwa Wawrzyńca i Bronisławy Walczaków z Siedlec, którzy ukrywali ją z narażeniem własnego życia.  Swoje wspomnienia opisała m.in. w przeznaczonej dla dzieci i młodzieży książce: „Tajemnica Floriana”. W spotkaniu wzięli udział: JM Rektor UPH prof. dr hab. Mirosław Minkina, dr hab. Malina Kaszuba prof. Uczelni – Dziekan Wydziału Nauk Społecznych, dr hab. Beata Walęciuk-Dejneka prof. Uczelni – Dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych oraz dr Rafał Dmowski – Dyrektor Archiwum Uniwersytetu.
Podczas spotkania omawiano plany popularyzacji dorobku literackiego izraelskiej pisarki oraz możliwości upamiętnienia rodziny Walczaków z Siedlec.