9  października miało miejsce spotkanie organizacyjne dla uczestników kolejnej już 5 edycji kursu przygotowawczego do podjęcia studiów w języku polskim, który poprowadzi Ośrodek Języka Polskiego i Kultury Polskiej Uniwersytetu w Siedlcach. Spotkanie poprowadziła Kierownik Ośrodka Języka Polskiego i Kultury Polskiej - pani profesor Beata Walęciuk-Dejneka - Dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych, autor i realizator programu kursu opartego o założenia ujęte w Akredytacji Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, którą Uniwersytet otrzymał wiosną br. i na której podstawie będzie mógł realizować kursy do 2026 roku. Personelem wspierającym Ośrodek w organizacji działań i aktywności na kursie będą pracownicy Działu Nauki, pod kierunkiem mgr Moniki Ociesy - kierownika DN oraz Kierownik Uczelnianego Ośrodka Kultury - mgr Jacek Drążkiewicz, obecni na spotkaniu. Głównymi gośćmi byli uczestnicy kursów - stypendyści programu stypendialnego NAWA im. Gen Wł. Andersa (https://nawa.gov.pl/studenci/studenci-zagraniczni/program-im-gen-andersa). Są to osoby posiadające polskie pochodzenie, ale mieszkające za granicą. W tym roku gościmy Polonię z Białorusi, Ukrainy, Kazachstanu, Gruzji i Rosji. Będą oni w roku akademickim 2023/24 uczęszczać na lektorat języka polskiego, zajęcia z wiedzy o Polsce oraz przedmioty kierunkowe, zgodne z wybranym przez nich kierunkiem studiów. Wszystko po to, aby lepiej się przygotować do podjęcia studiów w polskich uczelniach w przyszłym roku akademickim.

Jako nowym członkom społeczności akademickiej Uniwersytetu w Siedlcach serdecznie gratulujemy im znalezienia się w gronie najlepszych kandydatów wśród Polonii i życzymy owocnego pobytu w Polsce.