Warsztaty chirurgiczne z zaawansowanych technik laparoskopowych

W grudniu 2021 r., w Szpitalu Miejskim w Siedlcach, odbył się zaawansowany kurs laparoskopowy z chirurgii przepuklin pachwinowych. Organizatorem i kierownikiem naukowym kursów jest dr hab. n. med. Kryspin Mitura, prof. uczelni z Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu UPH.

Była to już 23. edycja warsztatów, przy czym w samym 2021 roku przeprowadzono aż osiem dwudniowych kursów, które odbyły się w nowoczesnym bloku operacyjnym Szpitala Miejskiego w Siedlcach. W szkoleniu biorą udział chirurdzy ze szpitali w całym kraju (w grudniu uczestnicy przyjechali m.in. z Krakowa, Warszawy, Gdyni, Rabki, Nowego Targu, Dębicy i Gostynia). W trakcie kursu oprócz wygłoszonych wykładów, przeprowadzono wiele operacji laparoskopowych rozmaitych defektów powłok brzusznych, głównie w zakresie pachwiny.

Mimo udowodnionej skuteczności i korzyści rekonstrukcji laparoskopowych w operacjach przepuklin, nadal ta technika nie jest powszechnie stosowana w Polsce. Szacuje się, że zaledwie 4% wszystkich pacjentów w Polsce ma dostęp do tej metody, co jest w głównej mierze spowodowane niewielką liczbą ośrodków posługujących się tą zawansowaną techniką. Prowadzone w Siedlcach szkolenia mają na celu zwiększenie penetracji metod małoinwazyjnych wśród chirurgów. W 2022 roku, oprócz kontynuacji dotychczasowych szkoleń, planowane jest zorganizowanie również cyklu szkoleń dla chirurgów z innych krajów.

Materiał wideo z omówieniem ostatniego kursu znajduje się tutaj:

Kolejny kurs odbędzie się w dniach 20-21 stycznia 2022 roku w Szpitalu Miejskim w Siedlcach. Szczegółowe informacje:
Praktyczny kurs leczenia przepuklin pępkowych i pachwinowych z dojścia laparoskopowego (link).