Uniwersytet

na zdjęciu widnieje  JE ks. dr bp, dr h.c. Henryk TomasikKsiądz dr Henryk Tomasik urodził się w 1946 roku w Łukowie. W rodzinnym mieście ukończył szkołę podstawową i liceum ogólnokształcące. W 1963 roku wstąpił do Seminarium Duchownego w Siedlcach. W maju 1969 roku otrzymał święcenia kapłańskie. W okresie 1971-1974 studiował w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim na Wydziale Filozofii, gdzie uzyskał tytuł magistra. W 1984 roku pod kierunkiem prof. dr hab. Tadeusza Stycznia napisał i obronił dysertację doktorską na temat: „Osoba jako byt i norma w filozofii kardynała Karola Wojtyły”.

Pracę dydaktyczno-wychowawczą z młodzieżą ksiądz Henryk Tomasik rozpoczął bezpośrednio po święceniach kapłańskich otrzymując nominację na wikariusza parafii Radoryż Kościelny. Od roku akademickiego 1974/1975 pracował jako wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym w Siedlcach i duszpasterz akademicki. Posługę duszpasterską w środowisku młodzieży akademickiej w Siedlcach sprawował do czasu nominacji biskupiej. W lutym 1993 roku ksiądz dr Henryk Tomasik z rąk papieża Jana Pawła II otrzymał sakrę biskupią. Jako biskup pomocniczy do 2009 roku służył kościołowi w Diecezji Siedleckiej, a od 16 października 2009 roku jest Biskupem Diecezji Radomskiej.

Jego Ekscelencja ks. dr Henryk Tomasik od 1975 roku związany jest z siedleckim środowiskiem akademickim. Dla duszpasterstwa akademickiego lata siedemdziesiąte to czas niezwykle trudny. Prezentowanie światopoglądu chrześcijańskiego w tym okresie było ogromnym wyzwaniem. Wykłady i seminaria księdza dr Henryka Tomasika, w których we właściwy sobie sposób przedstawiał katolicką naukę społeczną, prądy, tradycje oraz poglądy filozoficzne odwołujące się do chrześcijaństwa cieszyły się niezwykłą popularnością wśród młodzieży akademickiej. Na konserwatoria przychodziły całe roczniki z poszczególnych kierunków studiów. Studenci na prowadzonych konwersatoriach poznawali podstawy neotomizmu, personalizmu chrześcijańskiego, czytano fragmenty prac Immanuela Kanta, Sørena Kierkegaarda, Edith Stein, Józefa Tischnera, Karola Wojtyły. W osobowości księdza Tomasika można było odnaleźć to, co było tak charakterystyczne dla osoby Jana Pawła II – niezwykły szacunek dla drugiego człowieka, umiejętność słuchania oraz nieuprzedzona analiza trudnych sytuacji, unikająca pochopnego sądzenia i ocen. Jego działalność duszpasterska nacechowana była personalizmem, co oznacza, że człowiek jest najważniejszy. Aspekt wychowawczy w posłudze księdza Tomasika przejawiał się w ogromnym zaufaniu do młodzieży i powierzaniu jej odpowiedzialnych zadań. Ksiądz Henryk Tomasik stworzył nowy styl duszpasterstwa, nawiązywał w ten sposób do metod pracy ks. Karola Wojtyły i ks. Jana Pietraszki. Pokazywał, że praca pedagoga, nauczyciela nie kończy się w sali lekcyjnej czy wykładowej. W trudnych czasach organizował dla studentów wyjazdy do miejsc ważnych, które powinien znać każdy Polak: Kraków, Częstochowa, Zakopane, Nałęczów, Kazimierz, ale też Pratulin, Kodeń, Jabłeczna, Grabarka. Ks. Tomasik czuł swój związek z Podlasiem. Zwracał szczególną uwagę na bogactwo kulturowe i religijne tego regionu. Duch ekumenizmu przyświecał całej Jego działalności.

Już w latach siedemdziesiątych przedstawiał dramatyczną historię Unitów na Podlasiu. Studiowanie historycznych dokumentów zaowocowało pracami nad procesem beatyfikacyjnym Męczenników Pratulińskich. Bp dr H. Tomasik miał znaczący udział w pracach i rozmowach nad przyspieszeniem i finalizacją „Positio”. 6 października 1997 r. był ważnym dniem zarówno dla Diecezji Siedleckiej, jak i samych Siedlec – tego dnia Jan Paweł II beatyfikował Męczenników. O Pratulinie usłyszał cały świat.

Młodzież z Duszpasterstwa Akademickiego była też angażowana przez ks. Henryka Tomasika do różnych zadań i wydarzeń odbywających się w mieście i diecezji. W Siedlcach z inicjatywy ks. Tomasika organizowano cykliczne Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej. Siedlczanie mieli możliwość spotkać ciekawych ludzi, wysłuchać interesujących wykładów, poznać katolickie książki.

Znaczący wkład w kształtowanie postaw siedleckiej inteligencji miał powstały z inicjatywy ks. Tomasika Klub Inteligencji Katolickiej. Przez wiele lat był On kapelanem siedleckiego KIK-u. Wspierał nie tylko posługą pasterską, ale prowadził też wykłady i pomagał w trudnym czasie stanu wojennego.

Bp dr H. Tomasik aktywnie uczestniczył w pracach duszpasterstwa nauczycieli. Brał udział w dyskusjach na temat ich sytuacji w okresie poprzedzającym reformę oświaty. Podkreślał wielką rolę wychowawców i nauczycieli w procesie wychowania młodzieży. Widząc potrzebę podjęcia systematycznych dyskusji, zainicjował obrady Forum Nauczycieli i Wychowawców w Siedlcach. Tematykę proponowali sami nauczyciele, a koncentrowała się ona wokół zagadnień etycznych i moralnych.

Doświadczenie wyniesione z pracy duszpasterskiej w Siedlcach zaowocowało od 1989 roku udziałem księdza dr Tomasika w Komisji Episkopatu ds. Duszpasterstwa Akademickiego, a od 1998 roku nominacją na Krajowego Duszpasterza Akademickiego. Od 2007 roku ksiądz Biskup dr Henryk Tomasik jest Przewodniczącym Rady Duszpasterstwa Akademickiego, a od 1995 roku delegatem Konferencji Episkopatu Polski do organizacji Światowych Dni Młodzieży. Dzięki Jego zaangażowaniu możliwy był udział młodzieży polskiej w Światowych Dniach Młodzieży organizowanych w Manilii (1995 r.), Paryżu (1997 r.), Rzymie (2000 r.), Toronto (2002 r.), Kolonii (2005 r.), Sydney (2008 r.) oraz Madrycie (2011 r.). Osobiście uczestniczył też we wszystkich spotkaniach młodych z Janem Pawłem II, a następnie z Benedyktem XVI, wygłaszając katechezy dla młodzieży. Aktualnie ksiądz Biskup dr Henryk Tomasik jest organizatorem Światowych Dni Młodzieży, które mają odbyć się w 2016 roku w Krakowie.

Osobowość księdza Biskupa dr Henryka Tomasika charakteryzuje umiejętność słuchania, rozumienia i niezwykły szacunek dla drugiego człowieka. Cechy te stawiają Go w grupie wybitnych wychowawców i przyjaciół młodzieży. Jest człowiekiem młodego i głębokiego ducha. Ukazuje młodym ludziom drogę do dojrzałego i odpowiedzialnego angażowania się w sprawy drugiego człowieka i w życie społeczne.

Czas i serce dla młodych – to główne przesłanie, którym zawsze kieruje się Jego Ekscelencja ksiądz Biskup dr Henryk Tomasik w swojej posłudze duszpasterskiej do młodzieży.