na zdjęciu widnieje prof. dr hab. Andrzej Misiuk, dr h.c.

Prof. dr hab. Andrzej Misiuk, dr h.c.

urodził się 11 kwietnia 1958  roku w Pogrodziu. Ukończył studia w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie w 1988 roku uzyskał również stopień doktora. Kolejny etap rozwoju naukowego wyznaczyło uzyskanie stopnia doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie historii, co nastąpiło w 1996 roku, również w UMK. W roku 2008 uwieńczeniem kariery naukowej było otrzymanie tytułu profesora nauk humanistycznych. Od początku swojej działalności przez wiele lat związany z Wyższą Szkołą Policji w Szczytnie, a także do 1997 roku z Wyższą Szkołą Pedagogiczną, a następnie Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Od 2008 roku zatrudniony  Uniwersytecie Warszawskim.

Pan prof. dr hab. Andrzej Misiuk jest wybitnym znawcą współczesnej historii oraz prekursorem badań administracji i bezpieczeństwa publicznego. Jest też współtwórcą teorii i subdyscypliny bezpieczeństwa wewnętrznego, które w dużym stopniu przyczyniły się do rozwoju nauk o bezpieczeństwie. Przedmiotem Jego zainteresowań naukowych jest problematyka szeroko pojętego bezpieczeństwa, zwłaszcza dziejów instytucji policyjnych i służb specjalnych w Polsce oraz funkcjonowanie systemów bezpieczeństwa wewnętrznego w wymiarze krajowym i europejskim.