Uniwersytet

na zdjęciu widnieje  Prof. dr hab., dr h.c. multi Andrzej F. DubasProfesor dr hab. Andrzej Dubas urodził się w 1932 roku w Wągrowcu w rodzinie nauczycielskiej. Studiował na Wydziale Rolniczym Uniwersytetu Poznańskiego, późniejszej Wyższej Szkoły Rolniczej, którą ukończył w 1954 roku, uzyskując tytuł zawodowy magistra inżyniera rolnictwa. Doktoryzował się (1963 rok) i habilitował (1974 rok) pod kierunkiem Profesora Felicjana Dembińskiego, wybitnego uczonego i twórcy poznańskiej Szkoły Agronomii. Uzyskane stopnie naukowe oparte były o badania związane z agrotechniką kukurydzy – wpływem nawożenia azotem na wysokość i jakość biomasy kukurydzy pastewnej. Pięć lat później Rada Państwa nadała Mu tytuł naukowy profesora nadzwyczajnego. Od 1990 roku do przejścia na emeryturę pracował na stanowisku profesora zwyczajnego Akademii Rolniczej w Poznaniu.




Profesor Andrzej Dubas jest wybitnym specjalistą z zakresu agrotechniki roślin rolniczych, a w szczególności badań nad kukurydzą, uczonym o znaczącym autorytecie naukowym, uznanym nie tylko w kraju, lecz i za granicą. Jego badania spowodowały zasadniczy zwrot w uprawie tej rośliny w Polsce.

Liczne staże krajowe i zagraniczne oraz misje FAO, a także ponad 200 publikacji, w tym 52 prace oryginalne o charakterze rozpraw naukowych, 11 wydawnictw zwartych – podręczników, skryptów i opracowań książkowych oraz wiele artykułów i referatów na krajowych oraz międzynarodowych konferencjach i kongresach naukowych poświęcił poznaniu biologii oraz aklimatyzacji produkcji tego zboża w Polsce. Był koordynatorem krajowym i zagranicznym wielu grantów badawczo-rozwojowych i projektów naukowych z tego zakresu.  Z inicjatywy prof. Dubasa powołany został w 1984 roku Wielkopolski Związek Producentów Kukurydzy, przekształcony w 1993 roku w Polski Związek Producentów Kukurydzy, co dowodzi Jego związku z praktyką rolniczą.

Na podkreślenie zasługują osiągnięcia Profesora Andrzeja Dubasa w zakresie dydaktyki i kształcenia kadry naukowej. Jego dorobek w tym zakresie j obejmuje promotorstwo 7 przewodów doktorskich, wykonał 12 recenzji rozpraw doktorskich, był recenzentem 36 przewodów habilitacyjnych, 42 wniosków o nadanie tytułu profesora i 4 wniosków nadanie najwyższej godności akademickiej - doktora honoris causa. Prowadząc wieloletnią działalność badawczą i dydaktyczną stworzył szkołę naukową, tworząc pionierskie podstawy doskonalenia uprawy i wykorzystania kukurydzy.

Wyrazem wysokiej pozycji naukowej prof. Andrzeja Dubasa, jego dorobku i doświadczenia dydaktycznego oraz predyspozycji organizacyjnych jest powierzenie mu licznych i odpowiedzialnych zadań w szkolnictwie wyższym, w instytucjach naukowych oraz organizacjach społecznych i zawodowych. Na macierzystej Uczelni był Prorektorem ds. Nauki i wieloletnim Kierownikiem Zakładu Szczegółowej Uprawy Roślin w Katedrze Uprawy Roli i Roślin i uczestniczył w pracach Rady Wydziału Rolniczego, Senatu oraz licznych wydziałowych, senackich i rektorskich komisji.

Profesor A. Dubas był członkiem lub przewodniczącym wielu centralnych i regionalnych zespołów opiniotwórczych i doradczych: należał do zespołu doradczego Ministra Edukacji Narodowej i Sportu, przez 30 lat był członkiem Komitetu Uprawy Roślin V Wydziału PAN, a przez 3 kadencje przewodniczącym tego Komitetu, należał do Rady Naukowej Zakładu Badań Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN w Poznaniu i Rady Konsultacyjnej COBORU w Słupi Wielkiej,  w którym przez 14 lat przewodniczył Komisji ds. Rejestracji Odmian Kukurydzy. W latach 1994-2002 był członkiem Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, w której przewodniczył Sekcji Uczelni Rolniczych, a od 2000 roku  wiceprzewodniczącym całej Rady. W latach 1991-2010 był członkiem Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów Naukowych, w której przewodniczył Sekcji Nauk Biologicznych, Rolniczych, Leśnych i Weterynaryjnych i członkiem Prezydium Komisji.  Ponadto, prof. A. Dubas jest członkiem Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk i od 2002 roku przewodniczył Wydziałowi Nauk Rolniczych i Leśnych tego Towarzystwa, jest członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Agronomicznego oraz członkiem dwóch międzynarodowych towarzystw naukowych: American Society of Agronomy i European Society for Agronomy. Prof. A. Dubas jest również członkiem kilku organizacji społeczno-zawodowych, w tym Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Rolnictwa NOT i Polskiego Związku Producentów Kukurydzy.

Za wybitne osiągnięcia naukowe, organizacyjne oraz działalność na rzecz praktyki rolniczej prof. A. Dubas został wyróżniony licznymi odznaczeniami państwowymi i resortowymi oraz nagrodami, w tym m.in. Krzyżami: Kawalerskim, Oficerskim i Komandorskim  Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi,  Medalem Komisji Edukacji Narodowej, a także nagrodami i wyróżnieniami: Prezesa Polskiej Akademii Nauk, Ministra Szkolnictwa Wyższego i Techniki, Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, Ministra – Kierownika Urzędu Postępu Naukowo-Technicznego i Wdrożeń oraz Rektorów Akademii Rolniczej w Poznaniu i we Wrocławiu oraz Wyższej Szkoły Rolniczo-Pedagogicznej w Siedlcach.

Działalność prof. Andrzeja Dubasa została wysoko oceniona w wielu uczelniach krajowych, które uznając Jego duży wkład w rozwój badań naukowych, ich wdrażanie w praktyce rolniczej oraz osiągnięcia w zakresie rozwoju kadry naukowej, wyróżniły Go najwyższą godnością akademicką - tytułem doktora honoris causa, uczyniły to:  Akademia Techniczno-Rolnicza w Bydgoszczy – 2001 rok, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie – 2003 rok, Akademia Rolnicza w Szczecinie – 2005 rok, Uniwersytet Szczeciński – 2007 rok, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie – 2009 rok.

Związki Profesora A. Dubasa z Uniwersytetem Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach, a szczególnie z Wydziałem Przyrodniczym wynikają ze współpracy w zakresie doskonalenia technologii upraw roślin rolniczych, poprzez konsultacje, seminaria, wielokrotną wymianę poglądów i wyników doświadczeń podczas spotkań i konferencji naukowych. Kadra naukowa naszego Wydziału niejednokrotnie miała okazję uczestniczyć w konferencjach naukowych organizowanych przez ośrodek poznański kierowany przez Pana Profesora Andrzeja Dubasa.


Załączniki: