na zdjęciu widnieje prof. dr hab. Jan Jankowski, dr h.c.

Prof. dr hab., dr h.c. multi Jan Jankowski urodził się 11 kwietnia 1952 w Śniadowie w powiecie łomżyńskim. Ukończył Wydział Zootechniczny Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie. Pracę dydaktyczno-naukową rozpoczął w 1976 roku w Zakładzie Hodowli i Technologii Produkcji Drobiu. Pracę doktorską wykonał pod kierunkiem Pana Profesora Andrzeja Farugi w 1979 roku. W 1990 roku uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego, a w 1997 roku tytuł naukowy profesora nauk rolniczych.

Pan Profesor Jan Jankowski jest wybitnym specjalistą z zakresu chowu i hodowli drobiu, w szczególności indyków. Dotychczasowe zainteresowania badawcze Pana Profesora koncentrowały się na doskonaleniu metod selekcji indyków wraz z oceną ich skuteczności, bezściołowym utrzymaniu indyków hodowlanych i rzeźnych, czynnikach warunkujących ilość, jakość i wartość biologiczną nasienia indyków oraz doskonaleniu żywienia indyków w aspekcie stanu ich zdrowia i bezpieczeństwa zdrowotnego mięsa. Jednym z bardzo ważnych osiągnięć naukowych i praktycznych było wyhodowanie siedmiu krajowych rodów indyków, o nazwie handlowej WAMA.

Pan Profesor Jan Jankowski był inicjatorem i twórcą nowoczesnej bazy badawczej Katedry Drobiarstwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, zlokalizowanej w Bałdach. Kierował realizacją 8 projektów badawczych finansowanych ze środków KBN, MNiSW, NCBiR, NCN oraz MRiRW, a w kolejnych 8 był głównym wykonawcą. Ponadto corocznie Pan Profesor kieruje kilkunastoma projektami badawczymi z zakresu żywienia drobiu, zlecanymi Katedrze Drobiarstwa UWM przez krajowe i zagraniczne podmioty gospodarcze. Odbył staże w renomowanych ośrodkach zagranicznych, czego efektem jest rozległa międzynarodowa współpraca naukowa.

Dorobek naukowy Pana Profesora Jana Jankowskiego obejmuje 236 oryginalnych prac twórczych, w tym 160 zamieszczonych w bazie Web of Science, o łącznej punktacji według list czasopism MNiSW  4253. Liczba cytowań wynosi 1207, sumaryczny IF 162,5, a Indeks Hirscha 18. Ponadto Pan Profesor jest autorem lub współautorem 17 podręczników i opracowań książkowych. Wyniki badań naukowych Pan Profesor prezentował na licznych międzynarodowych kongresach i konferencjach m.in.: w Chinach, Australii, Japonii, USA, Izraelu czy RPA. Jest również współautorem zgłoszenia patentowego i 6 wdrożeń.

Pan Profesor Jan Jankowski legitymuje się bogatym dorobkiem organizacyjnym. Był prodziekanem i dziekanem  Wydziału Zootechnicznego, prorektorem ds. nauki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, a od 2005 roku jest kierownikiem Katedry Drobiarstwa. Pan Profesor pełni lub pełnił funkcję członka lub przewodniczącego wielu  towarzystw i instytucji naukowych. Na szczególne podkreślenie zasługuje członkostwo w Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów Naukowych. Ponadto pełnił m.in. funkcję przewodniczącego Komitetu Nauk Zootechnicznych PAN, jest wiceprzewodniczącym Polskiego Oddziału Światowego Stowarzyszenia Wiedzy Drobiarskiej, zastępcą przewodniczącego Rady Naukowej IFiŻZ PAN w Jabłonnie, członkiem Rady Naukowej IŻ-PIB w Krakowie, a także członkiem kilku Rad Naukowych zagranicznych wydawnictw.

Na podkreślenie zasługują osiągnięcia Pana Profesora w zakresie dydaktyki i kształcenia kadry naukowej. Jego dorobek w tym zakresie obejmuje promotorstwo 8 przewodów doktorskich, wykonał również 32 recenzje rozpraw doktorskich, był recenzentem 18 przewodów habilitacyjnych, 10 wniosków o nadanie tytułu profesora i 3 wniosków o nadanie najwyższej godności akademickiej – doktora honoris causa.  Pan Profesor na zlecenie Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów Naukowych wykonał 21 recenzji oraz przewodniczył 27 Komisjom Habilitacyjnym.

Tak rozległa i twórcza aktywność badawcza, organizacyjna i dydaktyczna spotkała się z uznaniem całego środowiska naukowego.  Pan Profesor  Jan Jankowski jest laureatem wielu nagród m.in. : Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego,  Statuetki Rektora UWM „HOMINI HONORANDO” oraz Nagrody Marszałka województwa warmińsko-mazurskiego. Ponadto  Warmińsko Mazurski Klub Biznesu uznał Pan Profesora za “Osobowość Roku Warmii i Mazur 2010” w kategorii nauka. Odznaczony został również Złotym Krzyżem Zasługi i Medalem Komisji Edukacji Narodowej. W 2013 roku uzyskał najwyższą godność akademicką -  tytuł doktora honoris causa nadany przez Państwowy Uniwersytet Rolniczy w Grodnie, a w 2017 roku tytuł doktora honoris causa nadany przez Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie.

Związki Pana Profesora Jana Jankowskiego z Uniwersytetem Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach, a szczególnie z Wydziałem Przyrodniczym trwają od wielu lat i sięgają lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Wynikają one ze współpracy w zakresie doskonalenia chowu i hodowli drobiu, poprzez konsultacje, seminaria, wielokrotną wymianę poglądów i wyników doświadczeń podczas spotkań i konferencji naukowych. Pan Profesor jako wybitny specjalista od lat służy pomocą jako ekspert i doradca dla nauki i praktyki.