Uniwersytet

W Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach nie akceptowany jest mobbing ani żadne inne formy przemocy psychicznej bądź fizycznej. Na równi z mobbingiem traktowane są niedopuszczalne zachowania o charakterze molestowania seksualnego. Dlatego też w przypadku stwierdzenia niepożądanych zachowań należy postępować zgodnie z procedurą zawartą w Zarządzeniu nr 156/2021 Rektora Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach w spawie ustalenia polityki przeciwdziałania mobbingowi, molestwowaniu i dyskryminacji w Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym.

Mobbing to na ogół działania o znamionach prześladowania, nękania i/lub przemocy psychicznej wobec pracownika w miejscu pracy. Art. 94 [3] § 2 Kodeksu pracy definiuje go jako:

działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.

Mobbing to zatem te zachowania, które celowo wywołują u pracownika poczucie niższości, wykluczenia, izolacji, utraty poczucia własnej wartości. Będzie to np. ciągłe i nieuzasadnione krytykowanie, wyśmiewanie, poniżanie, ignorowanie, rozsiewanie plotek, zmuszanie do wykonywania cięższych prac lub prac przewyższających możliwości danej osoby co ma dowodzić jej niekompetencji zawodowej.

Dyskryminacja polega na nierównym, niesprawiedliwym lub wrogim traktowaniu ludzi tylko dlatego, że należą do grupy wyróżnionej ze względu na takie cechy jak m.in.:

  • płeć
  • wiek
  • niepełnosprawność
  • orientacja i tożsamość seksualna
  • kolor skóry
  • narodowość lub pochodzenie etniczne
  • religia, wyznanie lub światopogląd

Dyskryminacją jest zatem odmienne (zazwyczaj niekorzystne) traktowanie osoby z określoną cechą w porównaniu do tego, jak traktowani są inni w podobnej sytuacji.

Molestowaniem jest każde niepożądane zachowanie, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności osoby fizycznej i stworzenie wobec niej zastraszającej, wrogiej, poniżającej, upokarzającej lub uwłaczającej atmosfery. Naruszenie godności może przyjmować różnorodne formy od gestów, słów, po znieważanie i szykany lub inne zachowania, których celem jest nękanie osoby molestowanej.

Molestowanie seksualne to rodzaj dyskryminacji ze względu na płeć. Jest nim każde niepożądane zachowanie o charakterze seksualnym lub odnoszące się do płci osoby, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności osoby, w szczególności stworzenie wobec niej zastraszającej, wrogiej, poniżającej, upokarzającej lub uwłaczającej atmosfery; na zachowanie to mogą się składać fizyczne, werbalne lub pozawerbalne elementy. Molestowaniem seksualnym mogą być różnorodne zachowania jak: niestosowne żarty z seksualnym podtekstem, insynuacje, dotykanie, nieprzyzwoite komentarze, szantaż emocjonalny.

Osobom dotkniętym dyskrymiancją pomocy udzielają następujące instytucje:

Rzecznik Praw Obywatelskich 

Państwowa Inspekcja Pracy .

Krajowe Stowarzyszenie Antymobbingowe

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Antymobbingowe OSA

Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego 

Fundacja na Rzecz Równości