Zdjęcie prof. dr hab. Marka Gugały

Prof. dr hab. Marek Gugała

Prorektor ds. studiów

Prof. dr hab. inż. Marek Janusz Gugała od początku swojej kariery naukowej związany jest z Uniwersytetem Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach. Jego zainteresowania naukowe są ukierunkowane na agrotechnikę wybranych roślin rolniczych. Jest autorem lub współautorem około 300 publikacji naukowych i 100 różnego rodzaju opracowań popularno-naukowych oraz ponad 100 innych opracowań. 75 publikacji naukowych, których jest autorem lub współautorem, zostały opublikowane w uznanych czasopismach naukowych indeksowanych w bazie Journal Citation Reports - Impact Factor 58,72 Indeks Hirscha – 8, liczba cytowań – 147 (bez autocytowań).

Jest również autorem lub współautorem 22 patentów i wzorów użytkowych oraz 2 wzorów przemysłowych. Zatwierdzone patenty i wzory użytkowe są jedynymi na skalę międzynarodową. Jeden z wynalazków posiada wyprodukowane prototypy, które są testowane w Polsce, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych, Rosji i Nowej Zelandii.

Prof. dr hab. inż. Marek Gugała odbył 3 zagraniczne staże naukowe w Slovak University of Agriculture in Nitra, Slovakia, Faculty of Agrobiology and Food Resources oraz Faculty of Engineering, Department of Machines and Production Biosystems. Ponadto odbył 3 krajowe staże naukowe w Instytucie Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB w Puławach, w Zakładzie Roślin Pastewnych; Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, na Wydziale Inżynierii Produkcji w Katedrze Eksploatacji Maszyn i Zarządzania Procesami Produkcyjnymi oraz Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie.

Pan Profesor angażuje się w rozwój młodej kadry naukowej. Wypromował dotychczas 2 doktorantów i był recenzentem w 11 postępowaniach o nadanie stopnia doktora habilitowanego i 7 postępowaniach o nadanie stopnia doktora. Wykonał ponad 70 różnego rodzaju recenzji oryginalnych prac twórczych zleconych przez wydawnictwa naukowe o zasięgu międzynarodowym i krajowym.

W latach 2017-2018 był konsultantem w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Od dwudziestu lat jest członkiem Komitetu Okręgowego Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych z siedzibą w Siedlcach.

Prof. dr hab. Marek Gugała jest członkiem:

- Rady Naukowej Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach,

- Polskiego Towarzystwa Agronomicznego (obecnie (w kadencji 2020-2024) pełni funkcję w-ce przewodniczącego Zarządu Głównego PTA oraz w-ce przewodniczącego oddziału siedleckiego PTA),

- Polskiego Towarzystwa Inżynierii Rolniczej,

- Mazowieckiego Zespołu Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego,

- Rady programowej w Acta Scientiarum Polonorum seria Agricultura.

W całym okresie swojej dotychczasowej pracy zawodowej przeprowadził ponad 120 wykładów i szkoleń. Współpracuje aktywnie z Mazowieckim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Warszawie o/Siedlce, Podlaskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Urzędem Miasta i Gminy w Kozienicach, firmami: Metal-Fach sp. z.o.o w Sokółce, Pionier Hi-Bred Northern Europe Sales Division Gmbh Oddział w Polsce oraz Greenyard Frozen Poland Sp. z o.o. – Zakład w Adamowie.

Za swoją działalność został odznaczony „Medalem brązowym za długoletnią służbę”, „Medalem Komisji Edukacji Narodowej”, odznaką honorową „Zasłużony dla rolnictwa” oraz medalem „Za zasługi dla siedleckiej Uczelni”.